Lai arī Saeimas Kārtības rullis neļauj deputātiem mainīt piederību frakcijām, tomēr olšteiniešu iestāšanās Vienotībā ļautu tai pieskaitīt sev arī šo deputātu balsis.
Gan šīs izmaiņas, gan Zaļās partijas plānotā nodalīšanās no Latvijas Zemnieku savienības (ZZS) var būt fakti, kas veicina pārbīdes politiskajā laukā. Vēstnesis, kas apliecina būtiskas nesaskaņas starp valdībā esošajām partijām, ir fakts, ka jaunais satiksmes ministrs Anrijs Matīss tika apstiprināts ar opozīcijas – Saskaņas centra (SC) un ZZS balsīm, jo Nacionālā apvienība (NA) iestājās pret šo ministru.
Ceturdienas balsojums no Eiropas bija atsaucis pat apvienības līderi Robertu Zīli, kas liecina – balsojuma likmes ir augstas. Zīle nacionāļu satraukumu skaidro ar to, ka viņuprāt ar balsojumu par satiksmes ministru tiek mēģināts noslēpt daudz būtiskāku problēmu - izšķiršanos vēl par vairākiem gadiem atlikt Latvijas atkarības mazināšanu no Krievijas gāzes piegādēm, ko Saeimā virza ar Vienotības un SC atbalstu.
Zīle uzskata, ka steigšanās ar Matīsa apstiprināšanu novērsa uzmanību no citiem jautājumiem un radīja citu politisko fonu, bet "īstā problēma [steigas iemesls] ir enerģētisko jautājumu risināšanu, un vēl sliktāk, ja šis ir iemesls, lai varētu notikt premjera tikšanās ar [Krievijas premjeru Dmitriju] Medvedevu".
Zīles teiktais ļauj prognozēt, ka jautājums par gāzi dominēs tuvāko nedēļu politiskajā dienaskārtībā. NA un Reformu partija (RP) varētu izmantot savās Rīgas kampaņās to, ka Vienotība šajā jautājumā saspēlējas ar SC, pret kuru vārdos cīnās.
Premjers Valdis Dombrovskis publiski gāzes tirgus liberalizāciju nav saistījis ar strīdiem koalīcijā. Kaut nopietna diskusija par to gaidāma arī viņa paša partijā. Daļa frakcijas tomēr paudusi bažas par šonedēļ Saeimas tautsaimniecības komisijas atbalstīto priekšlikumu, gāzes tirgu vēl neatvērt un saglabāt Krievijas uzņēmuma Gazprom ietekmi Latvijā. Premjers tikām mēģina savākt kopā pussašķīdušo koalīciju, bet Vienotības līdere Solvita Āboltiņa aizvien uzsver, ka citas iespējas izveidot jaunu koalīciju nav.
Kuluāros NA pārstāvji ir apliecinājuši savu vēlmi koalīcijas aprises izmainīt ne vēlāk kā pēc pašvaldību vēlēšanām. Premjers ir izvairīgs atbildēs par koalīcijas maiņas iespējamību, ja kādu no esošajām valdības partijām neievēl Rīgas domē.
Lai gan RP atbalstīja Vienotību balsojumā par satiksmes ministra apstiprināšanu, jautājumā par gāzes tirgus liberalizāciju reformisti ir vienās pozīcijās ar NA, kas ļauj prognozēt: plaisa koalīcijā starp premjera partiju un partneriem kļūs platāka.
Neoficiāli, Saeimas kuluāros jau ilgāku laiku tiek zīmētas shēmas, kā pēc vēlēšanām Reformu partiju aizstāt ar pieciem Zaļās partijas deputātiem. Tā vairākās pašvaldībās plāno startēt atsevišķi no Zemnieku savienības, tādējādi mēģinot parādīt distancēšanos no ZZS un Aivara Lemberga. Līdz šim tas bijis iemesls citas koalīcijas neiespējamībai.