Nauda kopumā tika izmaksāta desmit maksājumos un vidēji vienam darbiniekam gadā prēmijās izmaksātā summa ir 1737 lati.
Katras struktūrvienības vadītājs nosaka prēmijas apmēru atbilstoši konkrētā darbinieka paveiktajam, skaidro ministrijā. Pirms nodokļu nomaksas ĀM darbinieki saņēmuši aptuveni 1,9 miljonus latu vai arī 2540 latus vidēji katrs darbinieks.
Vidējā alga ĀM pirms nodokļu nomaksas pērn bija 469 lati. Zemākā alga pirms nodokļu nomaksas, cilvēkam pēc augstskolas atnākot strādāt uz ministriju, pašreiz ir 308 lati.
2006.gada sākumā zemākā alga ministrijā pirms nodokļu nomaksas bija 150 lati.
Pēc ĀM aplēsēm, Eiropas Savienības (ES) institūcijās atbilstošas kvalifikācijas darbiniekiem maksātā alga ir astoņas reizes lielāka nekā ministrijā. Pērn no ministrijas aizgājuši 49 darbinieki, kas ir 6,5% no kopējā darbinieku skaita. Brīvas ir aptuveni 6% štata vietu, kurās pagaidām neizdodas atrast nepieciešamās kvalifikācijas darbiniekus, un papildus darba slodze jāuzņemas visiem ministrijā strādājošiem.
Labs atalgojums ļauj ilgtermiņā piesaistīt darbam ministrijā spējīgus darbiniekus. Nepietiekams atalgojums savukārt ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēki nepiesakās darbam ministrijā vai aiziet no diplomātiskā dienesta, uzskata ĀM.
Turklāt Ārlietu ministrijai nepieciešami augstas kvalifikācijas darbinieki ar labu izglītību un vairākām svešvalodu zināšanām. Lai iegūtu šādus darbiniekus, ministrijai jākonkurē ne vien ar privātiem uzņēmumiem Latvijā, bet arī starptautiskajām institūcijām ārvalstīs, kas spēj piedāvāt daudz augstāku atalgojumu.
Ministrijā ir pabeigta darbinieku vērtēšanas sistēmas izstrāde un šogad algas tiks noteiktas saskaņā ar darbinieka saņemto novērtējumu. Tas ļaus uzlabot darba samaksas plānošanu un veicināt darbinieku motivāciju - alga būs tieši atkarīga no darba pieredzes un rezultātiem.