Tiesa abus apsūdzētos atzina par nevainīgiem pēc Krimināllikuma (KL) 342.panta par dienesta nolaidību. Pilns pirmās instances tiesas spriedums šajā lietā būs pieejams 13.oktobrī, bet pēc tam desmit dienu laikā to būs iespējams pārsūdzēt apelācijas kārtībā.
Kā ziņots, ne Bukovskis, ne Maļenovskis savu vainu pēc inkriminētā KL panta juridiski neatzina, taču viņi abi nožēloja notikušo un norādīja, ka jūtas morāli līdzatbildīgi, aģentūru LETA iepriekš informēja tiesas priekšsēdētāja palīdze Ilze Ramane.
Prokurore Anete Melliņa tiesas debatēs apsūdzētos bija lūgusi atzīt par vainīgiem un sodīt ar trīs gadu brīvības atņemšanu. Valsts apsūdzības uzturētāja norādīja, ka šo sodu Bukovskim un Maļenovskim iespējams noteikt nosacīti ar tikpat ilgu pārbaudes laiku. Savukārt par cietušajām atzītās abu bojā gājušo karavīru tuvinieces uzskatīja, ka apsūdzētajiem būtu jāpiemēro reāls cietumsods.
Prokurore uz saīsinātā nolēmuma pasludināšanu šodien nebija ieradusies. Kā noskaidroja aģentūra LETA, viņa patlaban atrodas atvaļinājumā. Savukārt apsūdzētie tūliņ pēc sprieduma noklausīšanās tiesas zāli atstāja un ar žurnālistiem runāt nevēlējās.
Par cietušajām atzītās bojāgājušo karavīru tuvinieces par tiesas spriedumu bija ļoti sašutušas. Viņas abas to noteikti pārsūdzēšot.
Kā norādīja karavīra Arāja atraitne Gita Arāja, "te ir jārunā par amatpersonu nolaidību", tāpēc viņai tiesas spriedums neesot pieņemams. "Attaisnojošs spriedums par divu cilvēku nāvi - tas nav nopietni," sacīja Arāja.
Līdzīgi domā arī karavīra Stradiņa māte Velta Poriete, kura uzskata, ka tiesas spriedums tikai pierāda to, ka amatpersonas par saviem lēmumiem neuzņemas nekādu atbildību. "Mūsu Latvijā cilvēka dzīvībai vispār nav cenas," sašutusi ir Poriete. Tāpat viņa atzīmēja, ka prokuratūras darbs šajā lietā esot bijis ļoti vājš un gandrīz visi lietas materiāli balstījušies vien uz Aizsardzības ministrijas izmeklēšanas komisijas darbā iegūtajiem pierādījumiem. "Acīmredzot tiesa nav tik profesionāla, lai izvērtētu," sacīja bojāgājušā karavīra māte.
Kā ziņots, Bukovskis un Maļenovskis tika apsūdzēti pēc KL 342.panta par dienesta pienākumu nepildīšanu, kā arī par nolaidīgu to pildīšanu, ja to izdarījis priekšnieks un ja tā dēļ radīts būtisks kaitējums. Pēc minētā likuma panta par vainīgām atzītās personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem.
Jau ziņots, ka 2006.gada 15.maijā neveiksmīga lēciena laikā ar izpletņiem Daugavā pie Rīgas Eksporta ostas iekrita četri NBS SUV vienības karavīri, no kuriem divi gāja bojā, bet divi tika izglābti. Vēl viens kareivis iekārās celtnī Andrejsalas ostā. Lēcieni notika no 600 metru augstuma.
NBS dienesta izmeklēšanas komisijas ziņojumā tika konstatēta 20 amatpersonu vaina, bet par pieļautajām nepilnībām izpletņlēkšanas mācību organizēšanā disciplināri sodīti seši karavīri - Bukovskis atbrīvots no amata, bet vēl pieci karavīri saņēma rājienus.
Komisijas ziņojumā konstatēts, ka vairāki reglamentējošie dokumenti pildīti formāli, bet pavirši un bezatbildīgi savus tiešos dienesta pienākumus pildījis SUV personāls.
Konstatēts, ka laikus nav notikusi meteoroloģiskās informācijas aprite SUV mācību vajadzībām. Nav izvērtēti riska faktori, izpletņlēcēju nodarbības organizējot ūdenstilpes tuvumā.
Dienesta izmeklēšanā konstatēts, ka SUV glābšanas laivā nav bijuši profesionāli un atbilstoši ekipēti glābēji, turklāt izpletņlēkšanas nodarbību personāls nav bijis apgādāts ar adekvātiem sakaru līdzekļiem.
Nepilnīga ekipējuma dēļ bojā gājušie karavīri nebija atbrīvojušies no izpletņiem pirms nolaišanās ūdenī, un viņiem nebija piepūstu glābšanas vestu.