Tautas partijas (TP) Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Lagzdiņš aģentūrai BNS sacīja, ka, ņemot vērā izveidojušos situāciju Jūrmalas domē, TP varētu atbalstīt priekšlikumu ieviest 5% vēlēšanu barjeru mazajās pašvaldībās un, iespējams, TP kopīgi ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) varētu virzīt šā likumprojekta tālāku izskatīšanu parlamentā.
Lagzdiņš norādīja, ka TP uzklausīs pašvaldību savienības viedokli par to, uz cik lielām pašvaldībām vajadzētu attiecināt ierobežojumus.
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis aģentūrai BNS teica, ka partijā par šo jautājumu viedokļi daloties un jautājums vēl neesot līdz galam apspriests, taču Brigmanis to atbalstot. ZZS Saeimas frakcijas vadītājs arī pieļāva, ka nākamā Saeima šādus grozījumu likumā pieņems.
Latvijas Pirmās partijas (LPP) Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Šmits aģentūrai BNS sacīja, ka 5% vēlēšanu barjeras ieviešanai mazajās pašvaldībās esot savi plusi un savi mīnusi, taču partija vēl savu viedokli neesot pieņēmusi.
Partijas "Jaunais laiks" Saeimas frakcijas vadītājs Kārlis Šadurskis aģentūrai BNS pastāstīja, ka JL vienmēr esot atbalstījis vēlēšanu barjeras ieviešanu un to darīšot arī turpmāk.
Savukārt apvienības "Saskaņas centrs" (SC) Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs aģentūrai BNS norādīja, ka "pastāv iespēja", ka SC varētu atbalstīt šādu priekšlikumu, taču pirms tam partija vēlas konsultēties ar saviem biedriem pašvaldībās.
Apvienības "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL) Saeimas frakcijas vadītājs Jakovs Pliners aģentūrai BNS teica, ka PCTVL jau tāpat uzskata, ka vēlēšanu sistēma Latvijā ir nedemokrātiska, jo aptuveni 400 000 nepilsoņu neesot dotas tiesības vēlēt vietējās pašvaldības.
"Piecu procentu vēlēšanu barjeras ieviešana būs vēl lielāks ierobežojums, un daudzas balsis pazudīs vispār," uzsvēra Pliners.
Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien nodeva komisijām apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) iesniegtos grozījumus pašvaldību vēlēšanu likumā, kas paredz ieviest 5% vēlēšanu barjeru lielākajās pašvaldībās.
Par grozījumiem bija Tautas partijas, "Jaunā laika", ZZS pārstāvji, "tēvzemieši" un Andris Tolmačovs no PCTVL. Pret bija Sociālistiskā partija un divi ZZS deputāti - Indulis Emsis un Leopolds Ozoliņš. Atturējās "Saskaņas centra" un vairāki ZZS deputāti, kā arī Latvijas Pirmās partijas deputāti.
TB/LNNK iesniegtie grozījumi Pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanu likumā paredz noteikt 5% vēlēšanu barjeru pašvaldībās, kur dzīvo vairāk par 20 000 iedzīvotāju.
TB/LNNK priekšsēdētājs Jānis Straume aģentūrai BNS iepriekš sacīja, ka TB/LNNK grozījumus likumā atkārtoti iesniedz, ņemot vērā izveidojušos situāciju Jūrmalas domē, kā arī citās Latvijas pašvaldībās.
"Tas uzlabos pašvaldību darbu, jo nebūs tik lielas sadrumstalotības," teica Straume.
Līdzīgu priekšlikumu TB/LNNK izskatīšanai Saeimā iesniedza pirms pagājušā gada pašvaldību vēlēšanām, taču toreiz parlaments to noraidīja.