"Ja partijas, kas šādas izmaiņas Satversmē solīja pirms vēlēšanām, tās atbalstīs, tad pēc tam visi kopā strādāsim,» Dienai skaidroja Ringolds Balodis (NSL). Viņš uzsver, ka nav domas steidzināt projekta pieņemšanu un to attiecināt jau uz nākamajām Valsts prezidenta vēlēšanām 2015. gada vasaras sākumā. Visiem nosacījumiem vajadzētu būt skaidriem jau gadu pirms vēlēšanām. To uzsvēra arī Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (NA), norādot, ka vienlaikus ir jānosaka prezidenta izvirzīšanas, vēlēšanu kampaņas un tās finansēšanas kārtība. Satversmes grozījumu izskatīšanai lasījumos nepieciešams divu trešdaļu deputātu atbalsts.
Tautas vēlēta prezidenta idejai ir atbalstītāji visās frakcijās, izņemot Vienotību. Tāpēc var prognozēt, ka grozījumus pēc nedēļas nodos visām Saeimas komisijām, kā tas šādos gadījumos paredzēts. Balodis savulaik strādāja arī Visu Latvijai! (VL) Satversmes grozījumu sagatavošanas darba grupā un atceras, ka toreiz tika ieguldīts milzīgs darbs, bet beigās detalizēti izstrādātais projekts neguva atbalstu. Tāpēc tagad izvēlēta cita taktika - pieteikt ideju, un, ja tā nonāk komisijās, strādāt tālāk un gatavot izmaiņas arī likumā, kurā noteikta Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība. Taču iesniedzējs nebija pamanījis, ka dokumentā ir nepilnības, uz ko norādīja Vienotības līdere Solvita Āboltiņa.
Iesniegtie Satversmes grozījumi paredz, ka prezidentu ievēl tauta uz pieciem, nevis četriem gadiem kā tagad. Termiņš ir saskaņots ar Saeimas četru gadu pilnvaru laiku, un parasti Saeima vēl valsts augstāko amatpersonu pusgadu pēc sanākšanas, lai jūlija sākumā jaunais prezidents varētu nodot zvērestu. Projektā ir rosināts svītrot 35. pantu, kas paredz, ka prezidentu vēl Saeima. Taču nekas nav teikts par 39. pantu, kurā noteikts, ka viena persona nevar ieņemt šo amatu ilgāk kā astoņus gadus.
Pēc gadījumiem, kad Valsts prezidenta kandidāts parādās pēdējā brīdī, Saeima pieņēma likumu, kurā ir noteikta prezidenta ievēlēšanas kārtība un arī termiņš, līdz kuram kandidāti jāizvirza, lai sabiedrība var viņus apspriest.
Par spīti šīm nepilnībām, deputāti noskaņoti balsot par projekta nodošanu komisijām.
Visu rakstu lasiet otrdienas, 9.decembra, avīzē Diena!