Deputāti sēdē arī uzzināja, ka Tiesībsarga birojs uzsācis pārbaudi par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem pret Lembergu, balstoties uz viņa iesniegumā minētajiem apgalvojumiem. Savukārt komisija turpmāk plāno regulāri izskatīt iedzīvotāju sūdzības.Pēc A.Lemberga vārdiem, pirmstiesas izmeklēšanas laikā viņam netika uzrādīti apsūdzības materiāli, kas liedzis izstrādāt aizstāvību. Tāpat viņš uzskata, ka prettieskisks ir bijis lēmums divreiz pagarināt izmeklēšanas termiņu. Par pārkāpumu Venstpils mērs uzskata arī to, ka mājas aresta laikā viņu ilgstoši neiepazīstināja ar viņa tiesībām.A.Lembergs atkārtoti informēja, ka gatavo iesniegumu Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Viņš arī uzsvēra, ka atbildību par šādiem pārkāpumiem būtu jāuzņemas nevis valstij, bet gan konkrētām amatpersonām.Venstpils mērs pauda nožēlu, ka Latvijā nav spēcīgu cilvēktiesību aizstāvēšanas institūciju. Pēc viņa vārdiem, Tieslietu ministrijai šādu tiesību nav, tiesībsargs var tikai izteikt rekomendācijas, savukārt Ģenerālprokuratūra pati pārkāpj cilvēktiesības kriminālprocesu laikā. Viņš uzskata, ka šādu situāciju izraisa arī likumdošanas nepilnības. A.Lembergs arī piebilda, ka Latvijas iedzīvotājiem “nav naudas un zināšanu, lai sagatavotu iesniegumus iesniegumu Eiropas Cilvēktiesību tiesā, pretējā gadījumā sūdzību skaits būtu daudz lielāks”.
Sēdē Tiesībsarga biroja Cilvēktiesību departamenta vadītāja Līga Biksiniece komisijas deputātus informēja, ka, balstoties uz A.Lemberga iesniegumu, tiesībsargs ir ierosinājis pārbaudi. Pēc viņas vārdiem, varot sekot biroja priekšlikumu iniciatīvas kriminālprocesa likumam attiecībā uz cilvēktiesību ievērošanu. L.Biksiniece arī sacīja, ka tiesas spriedumu A.Lemberga lietā tiesībsargs nevērtē, jo “respektē tiesu neatkarību”.
Saeimas Zaļo un zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis ierosina ieviest praksi, ka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija regulāri izskatītu cilvēku iesniegumus par cilvēktiesību pārkāpumiem. A.Brigmanis uzsvēra, ka līdz šim komisijai ir bijusi visai formāla pieeja šādiem iedzīvotāju iesniegumiem.
Ideju atbalstīja arī komisijas priekšsēdētājs Jānis Šmits (LPP/LC), norādot, ka “deputāta pirmais pienākums ir komunicēties ar tautu”. Viņš sacīja, ka jebkuram cilvēkam ir tiesības tikt uzklausītam un saņemt atbildi pēc būtības. Savukārt deputāte Ingrīda Circene (JL) uzsvēra, ka pret Venstpils mēru tiek īstenota nevienlīdzīga pieeja, jo komisija līdz šim neesot uzklausījusi nevienu iedzīvotāju.
Kā ziņots, Ventspils mēram uzrādītas divas apsūdzības sevišķi smagos noziegumos vairākās epizodēs par kukuļņemšanu, kukuļa izspiešanu, kukuļošanu, līdzdalību noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu un deklarējamu īpašumu slēpšanu.
Sagaidāms, ka tuvākā mēneša laikā, vēlākais līdz 20.jūlijam, pirmstiesas izmeklēšana daļā apsūdzību ar A.Lembergu saistītajā krimināllietā tiks pabeigta un nodota izskatīšanai tiesai. Ventspils mērs prokuratūras viņam uzrādītās apsūdzības neatzīst un uzskata par politisku pasūtījumu.