"Pirmo reizi nav viena dominējoša centriska spēka, kāds kādreiz bija Latvijas ceļš, vēlāk Tautas partija, Jaunais laiks un Vienotība," uzsvēra Lagzdiņš, atzīstot, ka Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) daļēji šo nišu aizņemot, un tas ir stabilizējošs faktors. Pirms šīm vēlēšanām partijas arī neesot spējušas piesaistīt jaunus līderus – populārus un parlamentam piemērotus cilvēkus. Bijušajam politiķim zināms, ka vairāki potenciālie kandidāti esot atteikušies. Lielākā daļa premjera kandidātu ir no politikas sen aizgājušo agrākie politiskie domubiedri. Lagzdiņam arī esot žēl ministru un partiju līderu, kuriem tagad jāskrienot no vienas televīzijas uz otru, no radio uz interneta portāliem, jo politisko debašu esot ļoti daudz, bet tas, protams, esot labi.
Politikai seko joprojām
"Mans skats uz priekšvēlēšanu laiku ir no egles pamatnītes – es redzu visus čiekurus [ziņas internetā], kuri nokrīt, bet, kas tur galotnē notiek, es nezinu," apgalvoja viens no bijušajiem Tautas partijas līderiem Bērziņš, kurš pēc aiziešanas no politikas 2007. gadā saimnieko savā zemnieku saimniecībā Krustpils novadā, bet Lagzdiņš ir atgriezies Liepājā. Viņi vairs nav nevienā partijā, taču politikā notiekošajam seko joprojām. Lagzdiņš ik pa laikam sazinoties ar bijušajiem kolēģiem, no kuriem vairāki šajās vēlēšanās ir starp partiju līderiem.
ZZS premjera kandidāts Māris Kučinskis bija viens no Lagzdiņa politiskajiem domubiedriem, kad abi bija Tautas partijā (TP). Bērziņš par tagadējo Attīstībai/Par! premjera kandidātu Arti Pabriku savulaik sacīja, ka saredz viņā "Tautas partijas uzlēcošo politisko zvaigzni". Ar Pabriku un Latvijas Reģionu apvienības (LRA) komandas līderi Edvardu Smiltēnu, kad abi bija Vienotībā, kā arī ar tagadējo Jaunās Vienotības premjera kandidātu Krišjāni Kariņu kopā ir strādājusi Latvijas Universitātes profesore Čepāne.
Aicina atsvaidzināt atmiņu
Saeimas vēlēšanu ēnā palicis kāds cits notikums – Latvijas Tautas frontes 30. gadadiena. Lagzdiņš un Čepāne ir balsojuši par Neatkarības deklarāciju. Tāpēc Čepāne priekšvēlēšanu gaisotni uztver vairāk saasināti. Viņa teica: "Man ir bažas, ka cilvēkiem aizvien mazāk atmiņa sniedzas okupācijas ļaunākajos gados, bet to vajadzētu atsvaidzināt." Ar to domāti riski, kādus var izraisīt Saskaņas nonākšana pie varas, ja cilvēki "ļausies tam melīgumam un agresivitātātei", ko piedāvājot atsevišķi politiskie spēki. Uzreiz pēc vēlēšanām jau nekas netikšot mainīts, "tā atpakaļrāpuļošana var notikt pakāpeniski", uzskata politiķe, kuru uztraucot arī tas, ka daudzi cilvēki neorientējas politikā, bet jaunieši pat lepojoties, ka politika viņus neinteresējot.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 4. oktobra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Lāsma
VVZ
zvirbulēns