Sociālo spriedzi vairo tas, ka šobrīd nevienam nav skaidrs, cik ilga un dziļa krīze būs, jo ekonomiskās izaugsmes prognozes tiek regulāri pārskatītas un pazeminātas, tiek uzsvērts, ka krīzes zemākais punkts vēl tikai priekšā. Šī situācija ietekmējot iedzīvotāju saprātīgu risinājumu atrašanu, atzīts ziņojumā.
SAK prognozē, ka sociālā spriedze pieaugs, kad tiks reāli samazinātas algas. Tajā daļēji vainojama zemā uzticība varai un politiķu lēmumiem. Neuzticēšanās dēļ šādi lēmumi tiek uztverti vai nu kā politiķu patvaļa, vai ārvalstu aizdevēju uzspiesta griba, ko īsteno pakļāvīga valdošā elite.
Ziņojumā minēts, ka februārī veiktās aptaujas liecina, ka ielu un ceļu bloķēšanu atbalsta gandrīz 46%, bet Saeimas un valdības ēkas ieņemšanu - gandrīz 22% Latvijas iedzīvotāju. Daļēji vai pilnīgi 2009.gada 13.janvāra protesta akcijas gaitu februārī atbalstīja 54% Latvijas iedzīvotāju.
Nozīmīga Latvijas iedzīvotāju daļa - 14% darbaspējīgo vai vairāk - paliks bez darba tuvāko deviņu mēnešu laikā, prognozēts ziņojumā. Šiem cilvēkiem vēl kādu laiku nebūs iespējams atrast darbu. Sagaidāms straujš nabadzības pieaugums līdz pat 2010.gada beigām, secinājusi SAK.
Savukārt reformas izglītības un veselības jomā raksturo - "liela izaicinājuma, maza atbalsta" situācija.
SAK uzskata, ka steidzami jāveic pasākumi resursu novirzīšanai tur, kur tie ir īpaši nepieciešami, it īpaši sociālajā un izglītības jomā, pārskatot un pārstrukturējot pārējos resursus.
SAK priekšlikumi likumdevējiem nav saistoši, taču komisija cer, ka jaunā valdība tos ņems vērā. Mēs strādājam kā padomdevēji, sacīja SAK vadītāja vietniece Zanda Kalniņa - Lukaševica.