Demonstrēs ūdens auto
Nolikusi uz galda mazu aparātu, Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta pētniece Līga Grīnberga uz tā novieto spēļu futbolbumbu un...tā paliek karājoties gaisā, it kā gravitācijas likums uz to nemaz neiedarbotos. "Augšā ir parasts magnēts, apakšā ir elektro magnēts. Elektrība ir mainīga. Šajā vietā visu laiku tiek mainīts pluss un mīnuss, un bumbu pievelk uz abām pusēm, tādēļ tā nekrīt," paskaidro L.Grīnberga un piebilst, ka ne tādus vien brīnumus piektdien institūtā rādīšot. Būs arī demonstrācija, kā no melleņu sulas ražot elektrību, — izmantojot jodu, melleņu sulu un vēl dažus vienkāršus materiālus, pētnieki palīdzēs apmeklētājiem izgatavot saules šūnu elektrības ražošanai. "Mūsu lauciņš ir enerģētika," saka institūta direktors un vadošais pētnieks Andris Šternbergs, tādēļ arī Zinātnieku naktī lielāks uzsvars būs tieši uz to. Piemēram, tiks demonstrēts automobilis, kurš darbojas, izmantojot ūdens elektrolīzes gāzes — ūdeņradi un skābekli, un zinātnieki skaidros tā darbības principus. "Mēs parādīsim, ko te darām, un varbūt kādu tas ieinteresēs," saka A.Šternbergs. Viņš stāsta, ka pēc pagājušajos gados notikušajām Zinātnieku naktīm uz institūtu nākuši skolēni šeit izstrādāt savus zinātniski pētnieciskos darbus.
Arī Daugavpils universitātē vislielāko atsaucību Zinātnieku naktī pērn
izrādījuši jaunieši. "Viņi nāca, skatījās, prasīja, ka paši arī grib
padarboties. Tāpēc šogad izdomājām aktivitātes, kur viņi paši ar savām
rokām var izmēģināt veikt eksperimentus," stāsta Daugavpils
universitātes Ķīmijas un ģeogrāfijas katedras docente Jeļena Kirilova.
Apmeklētāji tiks iesaistīti praktisku eksperimentu veikšanā ar dažādām
labi zināmām vielām, kuras tiek izmantotas sadzīvē. "Gatavosim paši arī
limonādi," stāsta J.Kirilova, "ko tur vajag — cukuru, sodu,
citronskābi, ūdeni — un gāzēta limonāde gatava." Citronskābe,
iedarbojoties uz sodu, ražo ogļskābo gāzi, viņa paskaidro.
Zinātnes māksla
Rīgas Tehniskā universitāte šo piektdien aicina uz zinātniekiem paskatīties kā uz māksliniekiem, piedāvājot divas izstādes. Pirmā veltīta ģēnijam Leonardo da Vinči. Tajā varēs aplūkot un darbināt izgudrojumu modeļus, kas darināti Itālijā pēc ģēnija manuskriptiem, kā arī aplūkot viņa mākslas darbus. Glābšanas riņķis, ūdens slēpes, velosipēds — ir tikai daži no izstādītajiem L.da Vinči modeļiem. "Tā izstāde ir fascinējoša. Sāc skatīties un domāt, kā viens prāts tik daudz spēj," stāsta RTU Zinātnieku nakts organizētāja Daina Ostrovska.
Otra izstāde pārsteigs ar to, ka māksla, ko redzēsiet, ir mums apkārt vai mūsos ikdienā neredzamas lietas. "Tās ir pašu zinātnieku fotogrāfijas. Piemēram, zinātnieki redz cauri mikroskopam kādu šūnu, un tā tik ļoti iepatīkas, ka attiecīgas vielas iekrāso, lai varētu to rakstu nofotografēt," teic D.Ostrovska. Zinātnieku radīto attēlu izstādi veido Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas students Aivis Cimža. "Interesanti, ka zinātnieki izrādās tik kreatīvi," A.Cimža atklājis pavisam citu zinātnes pasauli. Viņš spriež, ka "māksla un zinātne ir viens process — mēs radām kaut kādu rezultātu, vien līdzekļi atšķiras". Viņš sola, ka apmeklētājus zinātnieku foto izstāde pārsteigs, piemēram, nofotografēta vēža šūna, kas "ir briesmīgākā, bet pēc izskata ir skaistākā". "Ikdienā tādas lietas, kas mums ir iekšā, mēs neredzam. Tā būs iespēja tur ieskatīties," saka A.Cimža.
Gudrie materiāli
Iespēja ieskatīties lietās, ko ikdienā neredzam vai arī redzam, bet nezinām, kas tās ir un kā top, būs katrā iestādē, kas piedalīsies Zinātnieku nakts pasākumā. Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā stāstīs par jaunākajiem materiāliem zobārstniecības, sejas un žokļu ķirurģijas un ortodontijas zinātnē un klīnikā. Stradiņu universitātes Anatomikumā rādīs Latvijas zinātnieku sasniegumus jaunu biomateriālu sintēzē, kurus var izmantot dabīgo audu aizstāšanai.
Par materiālu iespējām notiks arī diskusija — saruna Viedie materiāli — revolūcija tekstilrūpniecībā? Latvijas Universitātes kafejnīcā plkst. 18.00, ko varēs vērot arī tiešraidē www.lu.lv mājaslapā. Zinātnieku nakts organizētāji aicina doties uz kafejnīcu un no ekspertiem uzzināt, kas ir šie materiāli, kādiem mērķiem tie tiek radīti un ko tie dod mums sadzīvē, kā arī par Latvijas zinātnieku radītājiem materiāliem, tai skaitā dzintara izmantošanas iespējām medicīnā un tekstilmateriālos.
Zinātnieku nakti organizē Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem, tas ir Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts.
***
Kurp doties
Zinātnieku nakts pasākumi notiks:
Rīgas Tehniskajā universitātē
Rīgas Stradiņa universitātes Anatomikumā un Stomatoloģijas institūtā
LU Bioloģijas fakultātē
LU Cietvielu fizikas institūtā
LU Ķīmiskās fizikas institūtā
LU Atomfizikas un spektroskopijas institūtā
LU Polimēru mehānikas institūtā
Latvijas Lauksaimniecības universitātē
Daugavpils universitātē
Rēzeknes augstskolā
Latvijas Organiskās sintēzes institutā
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā
Lielākoties pasākumi sākas plkst.18:00 un ilgst līdz plkst. 23:00
Ieeja — bez maksas
Plašāka informācija mājaslapā www.lza.lv/zinatniekunakts