Kā ziņots, otrdien valdība pieņēma noteikumus, kas paredz, ka dzīvības apdrošināšanā vīriešiem un sievietēm nebūs vienādi nosacījumi. Finanšu ministrija, kas bija minētā noteikumu projekta virzītāja, ir uzsvērusi, ka dzimuma kā noteicošā faktora izmantošana dzīvības apdrošināšanā ir nepieciešama, jo visas dzīvības apdrošināšanas sabiedrības Latvijā, piedāvājot dzīvības apdrošināšanas produktus, izmanto atšķirīgus tarifus sievietēm un vīriešiem.
Noteikumu projekta anotācijā izdarītas arī atsauces uz vairākiem statistikas datiem, kuros akcentēta krasā atšķirība starp vīriešu un sieviešu mirstības rādītājiem, kuras izlīdzināšanās netiek prognozēta tuvāko desmit gadu laikā.
Noteikumi izdoti uz Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likuma pamata, kurā iestrādātas atsauces uz Eiropas Savienības direktīvu, kas dalībvalstīm liek nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret vīriešiem un sievietēm attiecībā uz pieeju precēm un pakalpojumiem, preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu.
Kā norāda Apsītis, minētajā direktīvā dalībvalstīm ir paredzētas tiesības noteikt atšķirības apdrošināšanas jomā vīriešiem un sievietēm, ja vien dalībvalsts var nodrošināt, ka statistikas dati, kas ir aprēķinu pamatā, ir uzticami, ir tikuši regulāri atjaunoti un ir publiski pieejami.
Tomēr, pēc tiesībsarga domām, Latvijas gadījumā atsauce uz līdzšinējo praksi nav pietiekama un ir nepieciešams norādīt, kas vāc un regulāri atjauno un publicē šos precīzos statistikas datus.
"Šāda precīza datu vākšana un apkopošana ir nepieciešama, lai uz tiem varētu atsaukties gan apdrošināšanas kompānijas, gan valsts ziņojumos par direktīvas ieviešanu," skaidro Apsītis.