Starptautiskās konferences “Vēsture, vēsturnieki un mūsdienu sabiedrība: savstarpējās sapratnes meklējumos” 15 minūšu ilgās uzstāšanās laikā A.Zunda runājis par Otrā pasaules kara pētniecības jautājumiem Latvijā no 1990. līdz 2010.gadam. Vēsturnieks skaidrojis šo jautājumu aktualitāti, kā arī paudis jaunas idejas, viņš stāsta portālam Diena.lv.
Vēsturnieki tam pievērš lielu uzmanību, jo Otrā pasaules karā laikā Latvija bijusi vairākkārt okupēta, konferencē skaidrojis A.Zunda. “Okupācijas režīma maiņa saistīta ar smagām sekām. Līdz ar to tas bijis smags posms, ko arī šodien dažādi interpretē atsevišķi Latvijas sabiedrības slāņi,” portālam Diena.lv saka vēsturnieks. Tāpat latvieši tika iesaukti divās dažādās armijās un karoja viens pret otru. Arī “tāds drausmīgs noziegums kā ebreju kopienas iznīcināšana” raisot vēsturnieku interesi.
Konferencē Valsts prezidenta padomnieks klāstījis “jaunu vācu laiku novērtējumu”, kāds līdz šim neesot bijis. Tika skaidrots, ka pretēji atsevišķu Krievijas vēsturnieku uzskatam leģionāri nav veikuši represijas pret ebrejiem vai citiem iedzīvotājiem
A.Zunda konferencē klāstījis jaunas idejas, kopumā izvērtējot vācu laiku. Maskavā viņš stāstīja, ka 1941.gada vasarā latviešiem attiecībā pret vāciešiem “bijušas zināmas ilūzijas un cerības, ka tiks atjaunots valstiskums”. Uz vāciešiem lūkojušies kā uzvarētājiem, tomēr viņi izmantojuši nepareizu un pretrunīgu politiku, nedomājot par valstiskuma atjaunošanu, bet gan latviešu ģermanizāciju, konferencē pausto atstāsta A.Zunda.