Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

Atklās instalāciju, kas ļaus labāk izprast izsūtīšanu

"Muzejā ekspozīcija pašlaik ir četrās valodās, iekļaut vēl vienu būtu sarežģīti. Taču šeit tās iespējas papildināt ar kaut ko jaunu ir daudz lielākas. Turklāt digitālās lietas piesaista," saka Latvijas Okupācijas muzeja pārstāve Ieva Gundare, rādot uz muzeja jaunieguvumu — interaktīvu padomju ieslodzījuma nometņu karti. Jaunā instalācija piedāvās apmeklētājiem iespēju ne tikai iepazīties ar nometņu tīklu, izsūtījuma ceļiem, deportēto skarbajiem dzīves apstākļiem, bet arī uzklausīt viņu stāstījumus, izlasīt tā laika dokumentus un izzināt daudz ko citu. Kā novēroja Diena, ārvalstu tūristi ar lielu interesi ceturtdien izmantoja jaunā eksponāta priekšrocības.

Piemin tūkstošus


Oficiāli interaktīvo karti atklās 14.jūnijā, kad visā valstī atzīmēs Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu. 1941.gadā šajā dienā no Latvijas uz Sibīriju izsūtīja 15 424 cilvēkus. Visā Padomju Savienības teritorijā Staļins bija plaši attīstījis milzīgu nometņu sistēmu, ko pārraudzīja īpaša Galvenā nometņu pārvalde. Saīsinātais nosaukums šai pārvaldei krievu valodā ir GULAG, tāpēc padomju spaidu darbu nometnes mēdz dēvēt arī par GULAG nometnēm. Aptuveni trešdaļu no deportētajiem, pārsvarā vīriešus, ieslodzīja soda un spaidu darbu nometnēs. Nāves sods tika izpildīts vairāk nekā 690 Latvijas iedzīvotājiem.

"Šim iemesls bija spiegošana, šim — apsūdzēts kāds no radiniekiem. Tas gan nenozīmē, ka viņi bija vainīgi, vairumā gadījumu viņi nemaz nezināja, par ko tiek izsūtīti," stāsta I.Gundare, rādot ekrānā uz dokumentiem, kuros sarakstīti izsūtāmo vīriešu vārdi un katram blakus pierakstīts, cik daudz ģimenes locekļu ir jāizved viņiem līdzi. Sieviešu, bērnu un gados veco cilvēku izsūtīšanu pamatoja ar ģimenes galvas arestu. Lielākā daļa sieviešu un bērnu nenonāca spaidu darbu nometnēs, bet viņus varas iestādes nometināja noteiktā vietā bez tiesībām pārcelties uz dzīvi citur. Šajās nometinājuma vietās nomira vairāk nekā 1900 izsūtīto Latvijas pilsoņu. Deportētie dzimtenē varēja atgriezties galvenokārt tikai piecdesmito gadu beigās. 1949.gadā Latviju skāra otrais deportāciju vilnis, un toreiz uz Sibīriju izsūtīja 42 125 iedzīvotājus.

Pasākumi būs

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltītie pasākumi šogad Rīgā sāksies jau 13.jūnijā. Bez jaunā eksponāta prezentēšanas Okupācijas muzejā notiks arī fonda Sibīrijas bērni rīkota konference, kas veltīta uz Sibīriju aizvestajiem Latvijas bērniem, kā arī būs iespēja aplūkot bērnu zīmējumu izstādi. Kā informē Rīgas domes Kultūras departaments, programmas noslēgumā 14.jūnija vakarā uz piemiņas koncertu aicina pūtēju orķestris Rīga.

***

Piemiņas dienas pasākumi Rīgā

13.jūnijā

11.00 uz Sibīriju aizvestajiem Latvijas bērniem veltīta konference Latvijas Okupācijas muzejā

12.30 ziedu nolikšana pie pieminekļa Bārenīte Pils laukumā

13.00 Ilmāra Knaģa grāmatas Bij tādi laiki (angļu valodā) atvēršana Latvijas Okupācijas muzejā

13.30 Okupācijas muzejā un 15.00 Kino muzejā dokumentālās filmas Agapitova un izglābtie pirmizrāde

17.00 Rīgas Sv.Jāņa baznīcā koncerts Aizvestajiem

14.jūnijā

11.00 piemiņas pasākums Šķirotavā

13.00 ziedu nolikšana un piemiņas brīdis pie Brīvības pieminekļa

16.00 garīgās mūzikas koncerts Mūzika dziedē un palīdz... Rīgas Sv.Jēkaba katedrālē

19.00 piemiņas koncerts Lamentation Rīgas Domā. Ielūgumus var saņemt Rīgas Doma kasē

Visos pasākumos ieeja bez maksas

Avots: Rīgas dome

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas