Parakstu vākšanas iniciators Uģis Polis, uzstājoties komisijas sēdē, pauda pārliecību, ka tad, ja šī iniciatīva tiek noraidīta, jautājums par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu nekur nepazudīs, bet vienkārši tiks pārlikts uz vēlāku laiku. Jāatgādina, ka jau pirms vairākiem gadiem līdzīga iniciatīva Saeimas komisijā tikusi noraidīta. Taču šoreiz, viņaprāt, piemineklis būtu jādemontē, lai nevajadzētu "taisīt traci vēl daudzus gadus".
Pēc viņa paustā, liela daļa Latvijas sabiedrības uzskata, ka Uzvaras piemineklis ir simbols padomju okupācijai un Sarkanās armijas un padomju varas zvērībām, taču līdz ar Uzvaras pieminekļa demontāžu tiks atjaunots Latvijas un latviešu tautas gods un cieņa un ilgtermiņā tas palīdzētu saliedēt sabiedrību, jo 9. maija pasākumi pie šī pieminekļa to šķeļ.
Idejai par pieminekļa nojaukšanu nepiekrita vairāki komisijas deputāti, kuriem jālemj par iniciatīvas nodošanu tālākai vērtēšanai Saeimā.
"Uzspridzināt šo pieminekli būtu drauds Latvijas valstij. Rezonanses dēļ austrumu kaimiņi to tik vien gaida, un viņi var radīt ļoti lielas sekas," pauda deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV), kurš uzskata, ka Uzvaras piemineklis būtu jāpārdēvē par padomju varas okupācijas atceres memoriālu. Kad piemineklis būtu nosaukts šādi, diez vai tur notiktu ikgadējās svinības.
"Es gribēšu redzēt, kā tad kāds tur ceps šašliku, dzers šņabi 9. maijā," pauda deputāts un uzsvēra, ka pieminekļa pārdēvēšanu neliegtu arī Latvijas un Krievijas noslēgtās vienošanās par memoriālo būvju un karavīru masu kapavietu aizsardzību un uzturēšanu. Šie līgumi paredz, ka abas puses pret šiem jautājumiem uzturēsies ar cieņu, nodrošinās piemiņas vietu sakopšanu un saglabāšanu. Konkrētas būves Latvijas un Krievijas abpusēji akceptētajā sarakstā gan nav uzskaitītas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 3. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Lasita
MIX
redz>Svetlana