Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Neritmisks vai paātrināts pulss var signalizēt par bīstamām veselības problēmām, piemēram, insulta risku.

80% gadījumu insultu var novērst

Latvijā ik gadu gandrīz 10 tūkstošus cilvēku piemeklē insults, katru dienu mirst vidēji septiņi cilvēki. Tāpēc oktobra nogalē Latvijas speciālisti – pacientu biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Latvijas Insulta biedrību, aicināja pievērst īpašu vērību šīs saslimšanas riskiem.

Riska faktori

"Diemžēl insulta vienībās nereti nonāk cilvēki jau smagā stāvoklī. Pētījumi apliecina, ka 80% insultu būtu iespējams novērst, gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu – veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes, atsacīšanās no kaitīgiem ieradumiem –, gan veicot regulāras apskates pie ārsta, lai noskaidrotu savus insulta riska faktorus. Svarīgākie no tiem ir paaugstināts asinsspiediens, cukura diabēts un mirdzaritmija," uzsver asoc. prof. Evija Miglāne, neiroloģe, Latvijas Insulta biedrības vadītāja.

Arī pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa atzīst: "Insults ir nopietna sabiedrības problēma, kas skar gan iedzīvotājus un viņu ģimenes individuāli, gan valsti kopumā. Mēs dzīvojam ilgdzīvojošā sabiedrībā, kurā arvien palielinās gados vecāku cilvēku skaits. Tāpēc jau no agras jaunības jādara viss, lai saglabātu veselību un vairotu kvalitatīvi nodzīvotu gadu skaitu. Ikviena rokās ir rūpes un atbildība par paša veselību, sākot no veselīga dzīvesveida un beidzot ar regulārām veselības pārbaudēm. Katram neatkarīgi no vecuma ir svarīgi zināt un pārbaudīt savus sirds un asinsvadu veselības skaitļus, tajā skaitā asinsspiedienu, pulsu, holesterīna līmeni!'"

Taču, kā novērojuši speciālisti, vairums iedzīvotāju nezina, kas ietekmē insulta risku, kā arī nezina to, ka, laikus saņemot ārstēšanu, insultu var novērst.


Vienkāršākais veids

Lai arī pulss ir viens no nozīmīgākajiem un vienkāršāk nosakāmajiem sirds un asinsvadu veselības rādītājiem, 43% Latvijas iedzīvotāju savu pulsu nezina, liecina ParSirdi.lv sadarbībā ar Snapshots veiktā aptauja*. Tikmēr kardiologi vērš uzmanību, ka neritmisks vai paātrināts pulss var signalizēt par bīstamām veselības problēmām, piemēram, insulta risku, un atgādina, ka mājas apstākļos savu pulsu miera stāvoklī var noteikt ikviens. Veiktās aptaujas dati liecina – teju puse jeb 46% iedzīvotāju pulsu pēdējā gada laikā nav pārbaudījuši. Savukārt tikai trešdaļa aptaujāto atzīst (36%), ka zina precīzi, kā izmērīt pulsu ar roku, kas ir pats vienkāršākais veids pulsa ātruma, ritma un pārsitienu noteikšanai.

P.Stradiņa Kīniskās universitātes slimnīcas kardiologs, RSU Iekšķīgo slimību katedras docents Kārlis Trušinskis skaidro: "Sataustīt pulsu ar roku ir vienkārši, un to mājas apstākļos var izdarīt katrs. Ja jūtams, ka pulss miera stāvoklī ir neritmisks vai ātrs – par normālu pulsu uzskata 60– 70 sitienu minūtē, ir svarīgi vērsties pie ārsta un pārbaudīt veselību."

Kardiologs norāda, ka ar roku iespējams sataustīt neritmisku pulsu, piemēram, tādu, kas neiet vienā ritmā ar sekunžu rādītāju, un tā var būt mirdzaritmijas pazīme. Mirdzaritmijas rezultātā kreisajā sirds priekškambarī veidojas trombi, kas pa asinsriti var nokļūt smadzenēs un izraisīt insultu ar ļoti smagām sekām – invaliditāti un pat nāvi. Mirdzaritmija palielina insulta risku līdz pat četrām reizēm un ir viens no biežākajiem insulta iemesliem. Turklāt tā var skart arī gados jaunus cilvēkus, tāpēc mirdzaritmijas riskam uzmanība būtu jāpievērš ikvienam.


Statistika bēdīga

"Aptaujas rezultāti arī apliecina, ka, sasniedzot 45 gadu vecumu, uzmanība pret savas sirds veselības indikatoriem, pulsu un asinsspiedienu, ievērojami palielinās, kas nereti skaidrojams jau ar pirmo veselības problēmu parādīšanos," atzīmē pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa un piebilst: "Lai izvairītos no insulta, svarīga ir savlaicīga riska faktoru pamanīšana un ārstēšana." Ik gadu oktobra beigās tiek atzīmēta Pasaules insulta diena. Tās ietvaros pacientu biedrība ParSirdi.lv vērš uzmanību uz insulta profilaksi un aicina iedzīvotājus uz izglītojošiem un informatīviem pasākumiem. Statistika liecina, ka Latvijā ir 2,5 reizes augstāka mirstība no insulta nekā vidēji Eiropas Savienībā.

Vairāk informācijas par aktivitātēm iedzīvotājiem un sirds un asinsvadu veselību: www.parsirdi.lv.

*Aptauja veikta 2016. gada oktobrī, un tajā piedalījušies 710 respondenti

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas