RNP favorīts juridisko pakalpojumu sniegšanā ir firma LEX interpretis. Vienā no reizēm šie juristi pat nolīgti bez konkursa, ko tiesa atzina par prettiesisku rīcību.
Sadarbība ar juristiem piesaistīja arī Valsts kontroles uzmanību. Tā revīzijā atklāja, ka LEX interpretis veic parādu ārpustiesas piedziņu bez speciālās atļaujas. LEX interpretis sūta RNP vārdā brīdinājumus, un aicina nekavējoties segt parādus vai vienoties par atmaksas grafiku.
Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Ieva Baldiņa-Brūklīte apstiprina, ka bez licences šādas darbības nedrīkst veikt: "Patiesībā darbība bez licences saistās ar riskiem pašam komersantam, jo faktiski parādniekiem nebūtu pienākums sadarboties ar šādu parādu piedzinēju, jo viņš darbojas prettiesiski".
Sodus par parādu piedzīšanu bez attiecīgas atļaujas uzliek Valsts ieņēmumu dienests. Pašlaik dienests strādā ar Valsts kontroles apkopoto informāciju.
LEX interpretis raidījumam skaidrojumu nesniedza, jo atbildīgie darbinieki ir atvaļinājumā. RNP uzskata, ka likums nav pārkāpts, jo juridiskā palīdzība, ko sniedz LEX interpretis, ir tikai viens no parādu atgūšanas etapiem.
RNP ārštata juristus uzskata par būtisku atbalstu. Pēdējos divos gados RNP samaksājis LEX interpretis teju pusmiljonu eiro. Valsts kontrole gan nevarēja iegūt ziņas, cik daudz parādus firma atguvusi. 200 tūkstoši esot atgūti ar zvērinātu tiesu izpildītāju starpniecību, bet, cik atgūti labprātīgi, RNP nevarējis pateikt.
Raidījumam de facto apsaimniekotājs sauc citus skaitļus, taču arī tie nesniedz pilnu ainu - nepilns tūkstotis klientu interesējušies par izlīguma slēgšanu, bet piespiedu piedziņai nodotas iztiesātas lietas par 1,5 miljoniem eiro.
"Grūti pateikt, kāpēc uzvar viena firma. Iepirkumos piedalās ne jau tikai viena firma. Beigās vienmēr ir jautājums par cenu," līgumu slēgšanu ar LEX interpretis pamato RNP valdes priekšsēdētājs Ivo Lecis.
LEX interpretis savulaik nesa Rīgas mēra Nila Ušakova (Saskaņa) padomnieka Jāņa Dzanuškāna vārdu. Biroja īpašnieku vidū kādreiz bija arī lidostas Rīga sarunu noklausīšanās lietā iesaistītais drošībnieks Raimonds Lazdiņš.
Abi jau vairākus gadus nav īpašnieki. Tagad LEX interpretis pieder Kasparam Bakānam, kurš ar Dzanuškānu un viņa sievu ir īpašnieki citos uzņēmumos.
RNP slēdzis arī līgumu ar advokātu biroju Dzanuškāns un partneri par 40 tūkstošiem eiro. Valsts kontrole uzskata, ka birojs par uzvarētāju atzīts nepamatoti, jo konkursam neesot iesniedzis visus prasītos dokumentus.
"Tās visdrīzāk ir muļķības," saka Dzanuškāns. Viņš gan atzīst, ka Valsts kontroles ziņojumu nav izlasījis un arī neplāno to darīt: "Mans birojs presē tiek daudzreiz pieminēts. Tas jau nekas."
Dzanuškāns iepriekš izpelnījās izmanību par domei veiktu pētījumu, ko pašvaldība pēc pieprasījuma nespēja uzrādīt. Pēc aizdomām par nekvalitatīvu darbu Dzanuškāns atmaksāja pilsētai saņemtos 35 tūkstošus eiro.
Rīgas mērs izvairās vērtēt situāciju RNP, kamēr tiesībsargājošās iestādes nebūs tikušas skaidrībā kam taisnība – Valsts kontrolei vai RNP.