Līdztekus valsts uzņēmumiem tiek vērtēts, kādas pašvaldību kapitālsabiedrības varētu kotēt biržā. Tas varētu būt Rīgas ūdens un Rīgas namu pārvaldnieks (RNP). Var diskutēt arī par Rīgas ūdens un Rīgas siltuma apvienošanu, veidojot vienu lielu biržā kotējamu uzņēmumu. Tomēr ne visas Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības ir vienādi gatavas šobrīd startēt biržā. Piemēram, min CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis, no malas nevar manīt, ka RNP mērķtiecīgi gatavotos šim solim, drīzāk tieši pretēji. Būtisks faktors ir arī komunikācija ar sabiedrību, kas teorētiski ir potenciāls investors, taču bieži var dzirdēt sūdzības par šo uzņēmumu vai tā komunikāciju. RNP gan nākotnē sevi redz kā biržā kotētu uzņēmumu, kura stratēģijā plānota privātā kapitāla piesaiste 2026. gadā. Turpretī Rīgas ūdens gadījumā jau ilgāku laiku var redzēt mērķtiecīgus soļus gan korporatīvās pārvaldības, gan finanšu sakārtošanā.
Runājot par Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrībām, K. Purgailis teic, ka kopumā visiem investoriem – gan institucionālajiem, gan privātpersonām – būtisks ir korporatīvās pārvaldības aspekts. Proti, uzņēmumiem, kuri vēlas kotēties biržā, tam mērķtiecīgi jāgatavojas vismaz gadu, divus iepriekš. Potenciālajiem investoriem, kas būtībā ir visa sabiedrība, jāredz, ka uzņēmums ir "caurspīdīgs", ar labu reputāciju, tajā ir skaidri saprotams lēmumu pieņemšanas process, nav būtiskas politiskās ietekmes vai korupcijas ēnas. Īpaši svarīgi tas ir uzņēmumiem, kas plāno kotēt akciju mazākumu. Tā kā, visticamāk, pašvaldība biržā kotēs mazākuma daļu akciju, jaunajiem investoriem nebūs gala lēmuma pieņemšanas tiesības un būs īpaši svarīgi, kā uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības principus.
Īpašnieka faktors
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 19. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00