Lētākas zāles
Jaunā kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība paredz, ka zāļu receptē tiek norādīta zāļu aktīvā viela, nevis konkrēts tās nosaukums, ja vien nav medicīniska pamatojuma pacientam izrakstīt konkrēta nosaukuma zāles. Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas (LPMA) valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics Dienai skaidro, ka vienīgās atšķirības starp patentbrīvajiem jeb ģenēriskajiem medikamentiem un oriģinālajiem medikamentiem var būt tablešu formas, izmēra un krāsas veidā.
Patentbrīvie medikamenti tirgū var parādīties tikai tad, kad beidzies oriģinālā medikamenta patents. Tā kā šo medikamentu izstrādātāji balstās uz jau iepriekš izveidotu formulu, pētījumu un ražošanas izmaksas salīdzinājumā ar oriģinālajām zālēm ir ievērojami mazākas, ļaujot samazināt arī pārdošanas cenu. "Tirgū parādoties vairākiem identiskiem preparātiem, samazinās to cena," piebilst Jurševics. Atsaucoties uz Zāļu valsts aģentūras (ZVA) datiem, viņš arī norāda, ka vēl pirms izmaiņu stāšanās spēkā aptuveni 75% visu lietoto zāļu iepakojumu Latvijā ir patentbrīvie medikamenti: "Lielākās izmaiņas – pašreizējie noteikumi nu šo sistēmu nosaka visiem ārstiem."
LPMA arī skaidro, ka patentbrīvie medikamenti pēc aktīvās vielas daudzuma un ārstējošās iedarbības efekta ir identiski oriģinālajām zālēm. Saistvielas jeb balastvielas, kas veido tabletes formu, krāsu, garšu, drīkst atšķirties. "Visā pasaulē tiek rūpīgi pārbaudīts, vai saistvielas netraucē uzsūkties aktīvajai vielai, lai tā sasniegtu vajadzīgo devu asinīs, un vai saistvielas neizraisa alerģiskas reakcijas pacientiem. Saistvielas ir dažādas, taču nav nekādu pierādījumu, ka tās mainītu – samazinātu vai palielinātu – aktīvās vielas efektivitāti," uzsver asociācijā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 5. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
jānis
>:-)
ziniet