Kā raksta Ukrainas laikraksts Kyiv Post, "skandāla centrā ir Latvijas banka ABLV Bank, kurā Kurčenko ofšoru tīklam bijuši vairums kontu".
28 gadus vecais Kurčenko uzradās no nekurienes un kļuva par vienu no Ukrainas turīgākajiem cilvēkiem, taču viņa finanšu impērija sabruka līdz ar prezidenta Viktora Janukoviča gāšanu, raksta laikraksts.
Kā noskaidrojuši izmeklētāji, Kurčenko savas nelikumīgās darbības realizējis ar simtiem fiktīvu Ukrainas un desmitiem ofšoru kompāniju, nodarbinot vairāk nekā 600 cilvēku. Izmeklētāji ir pārliecināti, ka Kurčenko savas aktivitātes veicis ar Janukoviča administrācijas svētību, valsts kasei izkrāpjot milzīgus līdzekļus.
Kopš 20.marta Kurčenko iekļauts Ukrainas meklētāko noziedznieku sarakstā. Viņš apsūdzēts nelikumīgā īpašumu pārņemšanā un par valsts līdzekļu piesavināšanos lielā apmērā.
Kurčenko izdotā paziņojumā noliedzis savu vainu apsūdzībās, bet viņa iekļaušanu Eiropas Savienības (ES) sankciju sarakstā nodēvējis par pārpratumu. Pēc Ukrainas mediju ziņām, Kurčenko pašlaik uzturas Maskavā.
Ukrainas presē nonākuši vairāki lietas dokumenti, kas parāda Kurčenko uzņēmumu shēmu, kas caur ofšoru kompāniju sistēmu ļāva viņam "no Ukrainas aizpludināt miljardiem grivnu uz patiesā labuma guvēju kontiem. Līdz šim visi atklātie konti bija atvērti vienā bankā - Latvijas bankā ABLV Bank," vēsta laikraksts Kyiv Post.
Ukrainas žurnālistu rīcībā nonācis saraksts ar Kurčenko darījumos iesaistītām 14 ārzonas kompānijām, caur kurām 2013.gadā apgrozīti Kurčenko korporāciju līdzekļi miljardiem grivnu apmērā.
"Neskatoties uz ļoti dažādajām biznesa interesēm, visām līdz šim pārbaudītajām ārzonas kompānijām ir viens kopīgs elements - tām visām ir konti vienā un tajā pašā Latvijas bankā ABLV Bank. Visa nauda, kas ceļoja caur šīm kompānijām, galu galā dažādās valūtās nonāca tur," norāda laikraksts Kyiv Post.
Kā jau LETA ziņoja, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) konstatējusi, ka, ieviešot ES pret Krievijas un Ukrainas bijušajām amatpersonām noteiktās sankcijas, kopējā Latvijas bankās iesaldētā summa sasniedz dažus simtus tūkstošus eiro.
ES sankciju sarakstos kopā ir iekļauta 51 amatpersona, no kurām Latvijas banku klients bija tikai viena persona, aģentūru LETA informēja FKTK.
ABLV Bank par šo jautājumu komentārus nesniedza.