Informāciju par iespējamu bērnu tiesību neievērošanu VBTAI saņem daudz – gada laikā tie ir ap 800–900 ziņojumiem, tajā skaitā iesniegumi un telefonzvani no pašiem bērniem. Daļa informācijas tālāk tiek nodota sociālajam dienestam, bāriņtiesām vai policijai, jo, piemēram, vardarbību ģimenē inspekcija pati nepārbauda. Bērni aizvien biežāk ir gatavi par vardarbību runāt, zvanot arī uz uzticības tālruni 116111. Pērn 68 gadījumos saņemtā informācija nodota bērnu tiesību inspektoriem informācijas pārbaudei, bet 152 gadījumos lūgts pašvaldību iestādēm pārliecināties par bērnu tiesību ievērošanu ģimenē.
VBTAI pati pērn uzsākusi 24 administratīvo pārkāpumu lietas par vardarbību pret bērnu valsts un pašvaldības iestādēs. Veiktajās pārbaudēs konstatēts, ka četrās bērnu ārpusģimenes aprūpes iestādēs bērni cietuši no vienaudžu emocionālās vardarbības, divās no fiziskās vardarbības, četrās vietās fiziski vardarbīgi pret bērnu bijuši darbinieki, bet vēl vienā bērns no personāla puses cietis emocionāli.
Runājot par izglītības iestādēm, inspekcija visbiežāk novēro problēmas tieši vienaudžu vidū, tāpat trūkst pietiekamas sadarbības ar vecākiem un samērā bieži arī tiek izmantotas nepedagoģiskas metodes konfliktsituāciju risināšanā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 16.maija, numurā!
OO
ja bērns kaut ko ne tā, soda vecāku
valsts pret iedzīvotājiem ir vardar