Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

DAP atgādina: Latvijā aizliegts medīt roņus

Latvijā noteikts aizliegums medīt roņus, portālu Diena.lv informēja Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).Šā gada maijā un jūnijā DAP saņēma iesniegumus par roņu indivīdu ieguvi jeb medībām nolūkā mazināt šo dzīvnieku sagādātos zaudējumus zvejniecībai Rīgas jūras līcī. Kopumā trīs iesniegumos lūgts atļaut nošaut 42 pelēkos roņus. Šie bija pirmie precedenti, kad Latvijā lūgta atļauja roņu skaita ierobežošanai sociālekonomiskās interesēs.

Izvērtējot informāciju, ko sniedzis Valsts vides dienests, Valsts meža dienests, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR, vadošie roņu eksperti Latvijā, Igaunijā un Dānijā, kā arī Baltijas jūras vides aizsardzības konvencijas jeb Helsinku (HELCOM) konvencijas sekretariāts, Dabas aizsardzības pārvalde ir pieņēmusi lēmumu patlaban neizdot atļaujas pelēkā roņa indivīdu ieguvei.

Galvenais iemesls šāda lēmuma pieņemšanai ir datu trūkums par roņu nodarītajiem zaudējumiem, populācijas lielumu Latvijas teritoriālajos ūdeņos, kā arī neskaidrības par limitētu medību piemērotību roņu nodarīto ekonomisko zaudējumu mazināšanai un medībām alternatīvu metožu izmantošanas iespējām.

Būtiski, ka visās Baltijas jūras reģiona valstīs, kurās atļautas roņu medības, kvota tiek balstīta uz roņu populācijas lielumu un datiem par nejaušiem roņu noķeršanas gadījumiem. Šādi dati par Latvijas teritoriālajiem ūdeņiem pašlaik nav pieejami. Informācijas sniegšanu par roņu nodarītajiem zaudējumiem zvejniecībai un roņu noķeršanas gadījumiem zvejas rīkos Latvijā nosaka rūpniecisko zveju reglamentējošie Ministru kabineta noteikumi, un normatīvajos aktos nav paredzētas sankcijas pret zvejniekiem par šādiem nejaušiem roņu noķeršanas gadījumiem. Diemžēl zvejas žurnālos nav fiksēti roņu noķeršanas gadījumi. Tāpat zvejas žurnālos konstatēti tikai atsevišķi ieraksti, kas pakārtoti liecina par roņu ietekmi uz zvejas lomu, norādīja DAP.

Citu Baltijas jūras reģiona valstu pieredze liecina, ka roņu medības kā zvejniecībai nodarīto zaudējumu mazināšanas rīks nav vērtējams viennozīmīgi. Turklāt, praksē ieviešot šādas medības, atsevišķos gadījumos sugu noteikšanas problemātikas dēļ pelēkā roņa vietā tiek nogalināti daudz retāk sastopamie pogainie roņi. Nereti dzīvniekus tikai ievaino vai sakropļo nevis nogalina. 

Lai gan šie bija pirmie iesniegumi roņu ieguvei, problēma, ka roņi var nodarīt kaitējumu zvejas rīkiem un lomam, ir zināma jau ilgāku laiku. Līdz ar to DAP, meklējot risinājumu roņu un zvejniecības konflikta mazināšanai, jau iepriekš bija uzsākusi priekšdarbus roņu aizsardzības plāna izstrādei, kuru Kohēzijas fonda projekta finansējuma apstiprināšanas gadījumā plānots izstrādāt līdz 2019.gada rudenim. Attiecīgi, izstrādājot šādu sugas aizsardzības jeb apsaimniekošanas plānu, varēs noteikt vai un cik lielu daudzumu roņu būtu pieļaujams medīt Latvijas piekrastē. Vienlaikus pelēkā roņa indivīdu ieguves atļaušana pirms šāda plāna izstrādes būtu pretrunā ar HELCOM konvenciju. Vienlaikus Dabas aizsardzības pārvalde aicina zvejniekus aktīvāk izmantot gan normatīvajos aktos noteiktās iespējas, gan Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūta BIOR veikto pētījumu ietvaros ziņot par roņu nodarītajiem zaudējumiem un nejaušiem roņu noķeršanas gadījumiem zvejas rīkos.

Pelēkais ronis ir Latvijā nemedījama un īpaši aizsargājama suga, kuras aizsardzību vienlaikus nosaka arī tā sauktā Biotopu direktīva (Eiropas Padomes direktīva Nr.92/43/EKK par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību) un Baltijas jūras reģiona jūras vides aizsardzības konvencija jeb HELCOM. Ņemot vērā sugas aizsardzības statusu un jautājuma specifiku, Dabas aizsardzības pārvalde lēmuma pieņemšanas procesā centās iegūt atzinumus no pēc iespējas lielāka iesaistīto iestāžu, organizāciju un ekspertu loka. Atzinumi par to kompetencē esošajiem jautājumiem tika lūgti gan Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam BIOR, gan Valsts vides dienestam, gan Valsts mežu dienestam, gan HELCOM sekretariātam, gan roņu ekspertiem Latvijā un citās Baltijas jūras reģiona valstīs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas