Darba likuma 109. panta 2. daļa nosaka, ka darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar darbinieku, ja viņš atzīts par personu ar invaliditāti. Protams, ir izņēmumi, piemēram, atlaist drīkst, ja darbiniekam nav pietiekamu profesionālo spēju nolīgtā darba veikšanai vai izdarīts kāds rupjš pārkāpums. Latvijas Darba devēju konfederācijas darba tiesību eksperts Andris Alksnis atzīst, ka situācija nav gluda attiecībā uz cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanu, taču darba devēji uz viņiem raugās tāpat kā uz jebkuru citu darbinieku.
Šobrīd no darba devēju viedokļa izveidojusies abām pusēm nelabvēlīga situācija.
Viņš Dienai norāda, ka darba devēji nevēlas uzņemties šādu risku, un vienlaikus tas arī cilvēkiem ar invaliditāti traucē integrēties darba tirgū.
Labklājības ministrs Jānis Reirs (Vienotība) šo pantu neveikli salīdzina ar laulībām: "Nu kurš no mums precētos, ja mums būtu jāprecas tikai vienu reizi mūžā?" Pēc viņa domām izmaiņas likumā būtu nepieciešamas, taču, lai par to lemtu Saeima, jāpanāk vienprātība. Kompromisa variantā uz šobrīd nodarbinātajiem cilvēkiem ar invaliditāti izmaiņas varētu neattiekties, bet jauniem darbiniekiem nākotnē varētu būt citi, no darba devēja viedokļa atviegloti nosacījumi. Tad pēc noteikta laika posma situāciju rūpīgi analizētu. Alksnis piekrīt, ka par šādu variantu varētu diskutēt.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 23. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Smudo
Aizsardzība pārvēršas pretmetā
Iveta