Tādējādi, pēc speciālistu aplēsēm, apmēram 28–36 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju par savu slimību, iespējams, nemaz nenojauš. Pasaules Veselības organizācija iecerējusi līdz 2030. gadam izskaust šo slimību. Latvija gan ierindota to valstu sarakstā, kurām tas, visticamāk, neizdosies, un tiek prognozēts, ka pie mums šīs slimības varētu vairs nebūt tikai ap 2050. gadu. Jomas pārzinātāji Latvijā tomēr cer, ka tik ilgi līdz tam nebūs jāgaida.
Grūti atpazīstams
Ceturtdien Pasaules hepatīta dienai veltītajā diskusijā Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas prezidente, Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane stāstīja, ka iedzīvotāji bieži vien nezina, ka ir inficēti, jo pašsajūta var būt laba samērā ilgi. Tomēr 20–50% saslimušo var attīsties aknu ciroze, turklāt daļai tas var beigties arī ar aknu vēzi. Tolmane norādīja, ka situācija C hepatīta ārstēšanā Latvijā ir labāka nekā Lietuvā un Igaunijā, jo no šā gada valstī ir iespējams ārstēt gandrīz visus C hepatīta pacientus. Viņa arī atzina, ka Latvijā jaunatklāto pacientu skaits samazinās. "Jautājums ir, vai tas ir tāpēc, ka šo pacientu patiešām kļūst mazāk, vai arī tāpēc, ka C hepatīts netiek diagnosticēts, jo cilvēki par to nezina," retoriski vaicāja Tolmane.
C hepatīta infekcijas avots ir inficēta cilvēka asinis, bet ar inficēšanās risku var nākties saskarties dažādos ceļos, piemēram, veicot tetovēšanos vai kosmetoloģijas procedūras, ja izmantotie instrumenti nav pietiekami sterilizēti. Saslimt ar C hepatītu iespējams, arī veicot medicīniskas manipulācijas un apmeklējot zobārstu. Ar C hepatītu iespējams inficēties vēl dažādos veidos, un ar to var saslimt jebkurš iedzīvotājs, atzina Tolmane. Slimībai nav ļoti specifisku simptomu, kurus uzreiz varētu sasaistīt ar C hepatītu. Slimību profilakses un kontroles centra aprakstītās C hepatīta pazīmes ietver darbaspēju samazināšanos, sliktu dūšu, sāpes vēderā, vemšanu, bezmiegu, ādas niezi, tumšu urīnu, gaišus izkārnījumus, dzelti un citas veselības problēmas. Līdz pat 85% gadījumu C hepatīts norit hroniskā formā.
Pret C hepatītu nav izstrādāta specifiska vakcīna, tomēr cilvēkiem ar šo vīrusslimību ir svarīgi vakcinēties gan pret A hepatītu, gan B hepatītu, lai novērstu citas hepatīta infekcijas pievienošanos un attālinātu nopietnu aknu slimību attīstību. Arī iedzīvotājiem, kuri nav inficējušies ar C hepatītu, ieteicams vakcinēties gan pret A hepatītu, gan B hepatītu, jo tas palīdz novērst citas hepatīta infekcijas pievienošanos un samazina iespēju saslimt ar aknu cirozi vai pat aknu vēzi.
Saīsināt ārstēšanu
Ceturtdien notikušajā diskusijā Tolmane skaidroja, ka pašlaik Latvijā C hepatīta ārstēšana var aizņemt pat līdz diviem gadiem, tomēr lielu daļu no šī laika, iespējams, varētu samazināt. Piemēram, rindā pie infektologa jāgaida vidēji divi mēneši. Gaidīšanas laiku samazināt gan būtu visnotaļ grūti, atzina Tolmane. "Infektologu mums ir tik, cik ir. Turklāt ne visi strādā ar C hepatītu," viņa sacīja. Vizīte pie ārsta, analīzes un izmeklējumi aizņem vidēji no divām nedēļām līdz vienam mēnesim.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 26. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!