Sestdien vārti uz viesu mājas sētu bija plaši atvērti, jo tajā, aicinot garāmgājējus ienākt, dūmoja zivju kūpinātava un apmeklētāji ziemas apstākļos varēja kārumu tūlītējai baudīšanai dabūt karstu tieši no virbiem vai atdzesētu paņemt līdznešanai. Svaigi sālītus nēģus un butes kopā ar kūpināmo krāsni, alkšņa malku un zāģu skaidām, Karlīnes nama saimnieka aicināti, uz Ventspili bija atveduši dzīvesbiedri Dzintars un Veronika Zamarīši no Pāvilostas. Zinātkārākajiem un čaklākajiem kūpinātāji ne tikai ļāva vērot procesu, bet arī vērt zivis, pašiem piemest malku un uzzināt pāvilostnieku receptes garduma pagatavošanai. Vecie Ostgala zvejnieki notiekošo savukārt komentēja, salīdzinot ar ventspilnieku tradīcijām, kas atšķirās gan zivju vēršanas, gan kūpināšanas paņēmienos. Dzintars neslēpa, ka šo smalko māku pārmantojis no mātes, zivju fabrikas strādnieces Vilmas un patēva Viļa Freimaņa, kurš garu mūžu veltījis zvejniecībai.
I.Freimanis apgalvoja, ka svaigie kūpinājumi tiks piedāvāti arī Eirovīzijas nacionālās atlases finālistiem, ja vien viņi izbrīvēs laiku ielūkoties Karlīnes nama sētā vai kafejnīcā. Daļai no dziedātājiem tas noteikti būs iespējams, jo vairākas uz finālu atbraukušās grupas un izpildītāji apmetušās viesu mājas Karlīnes nams istabiņās.
I.Freimanis Ventspilī plašāk pazīstams kļuva pagājušajā rudenī, kad pēc viņa iniciatīvas pirmo reizi pilsētas vēsturē tika organizēti kādas ielas svētki. Toreiz tie bija necerēti kupli apmeklētie, krāšņie Karlīnes ielas svētki, kuros netrūka jautrības un dažādu Ventspilij raksturīgu cienastu. Dzintars un Veronika arī toreiz savus kūpinājumus piedāvāja svētku dalībniekiem, viņi ir gatavi uz līdzīgiem pasākumiem Ventspilī ierasties arī turpmāk. Savukārt I.Freimanis neslēpa, ka viņam šai ziņā ir jau konkrētas un pat visai netālas ieceres.