Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā 0 °C
Sniega pārslas
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Glābēji apkopojuši piecus galvenos ieteikumus drošai svētku norisei

Šī mazā izmēra ierīce ir visefektīvākais tehniskais risinājums cilvēku aizsardzībai no ugunsgrēka, jo tā spēj patstāvīgi konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un par to brīdina ar aptuveni pusstundu ar spalgu 80 dB skaņas signālu.
Ziemassvētkus un Jauno gadu vienlīdz stipri gaida kā lieli, tā mazi. Diemžēl ik gadu vairāki cilvēki savas neuzmanības, nezināšanas vai pārgalvības dēļ šajos svētkos cieš vai arī iet bojā dažādos negadījumos! Lai svētki paietu droši un nebūtu jātiekas ar ugunsdzēsējiem glābējiem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir apkopojis piecus galvenos ieteikumus drošai svētku norisei.

1. Pat ne uz mirkli neatstājiet aizdegtu sveci bez uzraudzības!
Ik gadu ugunsdzēsēji glābēji saņem vidēji desmit izsaukumus uz ugunsgrēkiem, kuri izcēlušies bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ. Šogad svētku laikā ugunsdzēsēji glābēji jau dzēsuši deviņus ugunsgrēkus, kuros no aizdegtām svecēm bija aizdedzies adventa vainags vai Ziemassvētku eglīte. Vienā šādā ugunsgrēkā nodega dzīvojamā māja 90m2 platībā un cieta 14 gadus veca meitene. 
Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, atcerieties, ka:
pirms sveces aizdegšanas tā jāatbrīvo no visa veida iepakojuma un jāizlasa klāt pievienotā lietošanas instrukcija;
sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas;
degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc vienmēr pārliecinieties, ka svece atrodas drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem un lietām: mēbelēm, audumiem, aizkariem u.c;
nenovietojiet sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
nepieļaujiet liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu, jo karstuma ietekmē tie var saplīst;
uzmaniet, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā;
neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas;
atcerieties, ka dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai.
VUGD atgādina, ka svecītes dedzināt eglītē ir ļoti bīstami un no tām viegli var uzliesmot egle vai tās dekorācijas. Tāpēc aicinām labāk svecīšu vietā eglītē iekārt svētku virtenes, nevis iededzināt svecītes!

2. Elektriskos rotājumus lietojiet tikai tam paredzētos apstākļos!
Rotājot māju Ziemassvētku un Jaunā gada svinībām, daudzi izmanto elektriskos rotājumus/ virtenes, tomēr jāatceras, ka arī to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku.
Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, atcerieties:
pirms elektrisko rotājumu/ virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsiet tādu apzīmējumu kā mājiņa ar bultiņām, tad ziniet, ka uz iekšpusi vērstās bultiņas nozīmē, ka virtene paredzēta lietošanai telpās, savukārt uz ārpusi vērstās bultiņas nozīmē, ka rotājums būs piemērots eglītes greznošanai pagalmā vai mājas fasādei;
ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

3. Lietojot pirotehnikas izstrādājumus, ir jāievēro īpaša drošība!
Jaunā gada sagaidīšanu cilvēki vēlas padarīt krāšņāku, piemēram, rīkojot salūtu, tomēr pirotehnikas lietošanas noteikumu pārkāpšana un bīstamības faktoru neievērošana, svētku sagaidīšanu var pārvērst traģēdijā.
Ja svētkos plānojat lietot pirotehniskos izstrādājumus, atcerieties:
pirms svētkiem iztīrīt māju balkonu un/ vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
pirotehniku jāiegādājas tikai sertificētos veikalos;
pirms pirotehnikas lietošanas ir rūpīgi jāizlasa lietošanas pamācība, jāievēro tā un neskaidrību gadījumā jākonsultējas ar speciālistu;
pirotehniku nedrīkst lietot vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu, gāzes vai degvielas balonu, degvielas uzpildes staciju tuvumā, zem elektrības zemsprieguma, augstsprieguma un sakaru līnijām;
pirotehnikas tuvumā nedrīkst smēķēt;
pirotehnikas raķetes pirms palaišanas ir jānovieto uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos;
pirotehnikas izstrādājumus, kas nav nostrādājuši, ir aizliegts atkārtoti aizdedzināt. Tos pēc pāris minūtēm ir jāneitralizē, iemetot ūdenī.
Ja esat nolēmis doties vērot kāda kaimiņa svētku salūtu, centieties atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ!

4. Nepārkuriniet krāsnis, kamīnus un pirtis!
Gatavojoties svētku svinībām ne viens vien iedzīvotājs iekurinās pirtiņu vai iekurs mājās kamīnu. Tomēr jāņem vērā, ka visvairāk ugunsgrēku rodas tieši cietā kurināmā apkures iekārtu nepareizas ekspluatācijas, izbūves un bojājumu dēļ. 
Ja svētku laikā plānojat kurināt krāsnis, pirtis vai kamīnus, atcerieties:
nekuriniet un neizmantojiet bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus;
kurināmais un citi degtspējīgi materiāli apkures iekārtas durtiņu priekšā jānovieto ne tuvāk par 1,2 metriem;
aizdegšanai neizmantojiet viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus;
nekuriniet apkures iekārtas ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus, kā arī nededziniet ķīmiski apstrādātu koksni, finieri, skaidu plātnes, krāsotus vai lakotus dēļus, krāsainu papīru vai plastmasu, jo, tiem degot, var rasties indīgi izgarojumi;
nenovietojiet uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvējiet drēbes un apavus.
Ja apkures iekārtu iekuriniet tikai svētku laikā, pirms lietošanas pārliecinieties, ka dūmvadā nav izveidojusies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā gadījumā var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.

5. Svētku laikā nedrīkst aizmirst par bērniem!
Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā nedrīkst aizmirst par bērniem – viņi šos svētkus gaida vairāk par citiem! Pirms svētku svinēšanas atrodiet laiku, lai ar bērniem pārrunātu drošības jautājumus.
Atcerieties, ka:
gatavojoties svētkiem bērniem drīkst uzticēt veikt nelielus darbiņus, paturot bērnus redzeslokā un uzmanot; 
nedrīkst atstāt mazus bērnus vienā telpā ar iedegtu kamīnu vai krāsni, kā arī lielāki bērni apkures ierīces drīkst iekurināt tikai pieaugušo klātbūtnē, ievērojot īpašu piesardzību;
pirotehniskos izstrādājumus nav atļauts lietot bērniem, tāpēc nepieļaujiet pirotehnikas izstrādājumu nonākšanu bērnu rokās!

Aicinām pirms svētkiem ar bērniem pārrunāt drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās. Kā arī atkārtot kopā ar bērniem to, kuros gadījumos ir jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons. 

Lieliska dāvana svētkos – dūmu detektors!
Ikviens svētkos priecājās saņemt ikdienā tiešām noderīgas dāvanas. Šogad par šādu dāvanu var kļūt arī autonomais ugunsgrēka detektors jeb dūmu detektors. Traģiskākās ugunsnelaimes visbiežāk notiek tieši naktīs, kad cilvēki guļ, jo cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas, tāpēc dūmu detektors ļauj savlaicīgi pamanīt ugunsgrēka izcelšanos un pamest degošās telpas. 

VUGD aicina parūpēties par savu un līdzcilvēku drošību, piemēram, svētkos tuviniekiem dāvinot dūmu detektorus!


Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas