Viņš atceras, ka Latvijas Tautas frontē un neatkarības kustībā kopumā 80.gadu beigās inteliģences loma bija ārkārtīgi liela. Tās priekšā nostājās ideologi Jānis Peters, Māra Zālīte, Jānis Škapars, Dainis Īvāns.
"Taču Augstākajā Padomē jau visi tie spēki nesanāca. Pamatā tajā ieplūda citi, taču šādam revolucionāram procesam atbilstoši cilvēki, kas nebaidījās ne no kā vai gandrīz ne no kā. Katram bija savs viedoklis, bet tie vairs nebija ideologi - inteliģenti, kas ierosināja procesus tautā. Savukārt pašlaik attiecīgajos solos drīzāk sēž veiklie un manīgie, kas prot vien raiti un tukši runāt," uzsver Grūtups.
Viņš norāda, ka interesents jautājums ir par inteliģences lomu patlaban. "Visa tā vecā inteliģence, kas ierosināja Tautas frontes kustību - Zālīte, Peters un citi -, domāju, pašreizējo situāciju vairs nesaprot. Lai arī mēs redzam, ka tagad situācija nav mazāk sarežģīta un patlaban prasās visai lielas ekonomiskas un ideoloģiskas pārmaiņas. Viņi bija labi neatkarības atjaunošanai, mazpamazām izvirzot neatkarības ideju dažādos veidos - literāros tēlos, mūziklos. Visu to ienesot tautā, viņi šīs idejas iepotēja arī cilvēkos, kas iekļuva Augstākajā Padomē," skaidro jurists.
Kā piemēru viņš min Petera atbildi uz jautājumu, kas jādara, lai cilvēki nedotos prom no Latvijas. Dzejnieks stāstījis, ka padomju laikā bijām priecīgi, ka varam kaut kur aizbraukt.
"Var redzēt, ka cilvēks neapjauš, ka runa jau nav par aizbraukšanu, bet gan tautas mentalitātē dziļi slēptu kompleksu. Viņš nesaprot, ka patlaban šeit norisinās citi procesi, kam vairs nav nekāda sakara ar demokrātiskām brīvībām. Pieļauju, ka arī Zālīte to nesaprot. Viņi joprojām dzīvo kaut kādā 80.gadu ideālu pasaulē - reti kurš no viņiem spēj pateikt ko atbilstošu pašreizējam momentam."
Jurists norāda, ka patlaban starp politiķiem ir ļoti maz inteliģentu cilvēku. "Viņi ir veikli intriganti, manīgi, bet savā būtībā diezgan prasti, ar diezgan švakiem radurakstiem, ļoti daudzi nāk no ārkārtīgi vienkāršās tautas, kā saka - no dubļiem - par princi. Tas viss jau atspoguļojas cilvēkos, viņu izturēšanās veidā, daļai no viņiem ir absolūtas kalpu dvēseles. Paskaties - viņi pat normāli latviski runāt nemāk," skaidro Grūtups, kā piemēru minot premjeru Valdi Dombrovski (V), kurš izmantojot rusicismus.