Latvijas Pediatru asociācija ar šo problēmu Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā ir vērsusies vairākkārt, tāpat sarunas norit ar Veselības ministriju (VM), taču pie konkrēta risinājuma nav izdevies nonākt gandrīz divus gadus.
No pediatru puses ir divi priekšlikumi. Viens no variantiem ir veidot pediatriskās aprūpes tīklu, rekomendējot ģimenes ārstu praksēm uz noteiktu prakšu vai reģistrēto bērnu skaitu piesaistīt pediatru kā speciālistu. Šāda prakse ir arī citās Eiropas valstīs. Savukārt otrs priekšlikums, kas šobrīd šķiet reālāk īstenojams, paredz nodrošināt akūto ambulatoro pediatrisko palīdzību BKUS un zemāka līmeņa slimnīcās ārpus Rīgas, norāda BKUS pediatre Jana Pavāre. Attiecīgi pediatrs būtu pieejams visu diennakti, vēršoties slimnīcas uzņemšanas punktos.
Šajā sakarā Latvijas Pediatru asociācijas prezidente Ilze Grope atzīmē, ka sarunas ar atsevišķām reģionālajām slimnīcām jau ir bijušas, kas apliecina, ka ir gatavas to realizēt. Arī jaunie ārsti pediatri pauduši viedokli, ka viņi vēlas strādāt ar primārās aprūpes pacientiem. Mērķis būtu panākt, ka katru bērnu līdz gada vecumam pediatrs apskatītu divas reizes, savukārt pēc tam vismaz reizi gadā.
"Tas būtu reāls ieguvums, ja šiem pacientiem no Valmieras, Daugavpils, Ventspils, Liepājas nebūtu jābrauc uz Bērnu slimnīcu. Viņi varētu tur vērsties pie pediatra un saņemt konsultāciju," uzskata Grope. Pēc pieredzes viņa vēl atzīmē, ka bērni bieži ir nosūtīti pie kāda speciālista, taču, konsultējoties ar pediatru, tiek secināts, ka vizīte pie speciālista nemaz nav nepieciešama. Tas arī atslogotu rindas pie speciālistiem.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 22. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!