Lai atstātu savas mājas un gada beigās atkal atgrieztos tajās, viņiem nāksies izturēt vismaz trīs narkozes devas, kas pat jauniem lāčiem būtu nopietns pārbaudījums. Taču šie lāči ir jau krietnos gados, abiem pāri 17. Tātad risks ļoti augsts – viņi var nepamosties.
Atstāt dzīvniekus vecajā Līgatnes voljērā būtu vēl bīstamāk, nekā riskēt ar viņu nepamošanos, raksta Neatkarīgā. Ja lāčiem izdotos īstenot savus bēgšanas mēģinājumus, visticamāk, viņus, tāpat kā Madi, kuru abi gāja meklēt, nāktos nošaut, jo cilvēku drošība ir pirmajā vietā.
Voljērs ir tikpat nedrošs kā pirms gada, un pašlaik, lai novērstu jaunus bēgšanas mēģinājumus, 24 stundas diennaktī to apsargā zemessargi. Apmeklētājiem dabas takas ir slēgtas. Lāčus mēģina iemānīt speciālos būros, ko izmantos viņu transportēšanai uz privātu zoodārzu Ķekavas pagastā. Varbūt tas notiks jau šajās brīvdienās. Tad arī lāči saņems pirmo narkozes devu. Otro devu dos, kad viņi jau būs Mežavairogos un tiks operēti. Lāčus nolemts kastrēt, lai viņi kļūtu mierīgāki. Veterinārārste Baiba Reinika, kas ikdienā strādā ar Rīgas cirka dzīvniekiem, gan ir skeptiski noskaņota par šo risinājumu. Vīrišķie hormoni turpinās darboties vēl ilgu laiku pēc operācijas, un lāči pilnīgi noteikti būs nemierīgi, jo blakus atradīsies divas mātītes.
Arī Dabas aizsardzības pārvalde apzinās ar iemidzināšanu saistīto risku. «Var gadīties, ka viņi neiztur šīs narkotiskās vielas,» atzīst iestādes pārstāve Gunta Gabrāne. Pastāv arī risks, ka lācim, saņemot šāvienu, no izbīļa iestājas infarkts.
Veterinārārsti un ķirurgi pašlaik rēķina pielietojamās zāļu devas.