Pērn bija 121 stunda, kad elektroenerģijas cena Nord Pool Latvijas cenu zonā bija vienāda ar nulli vai negatīva. Turklāt 16. jūlijā vienu stundu cena bija -56,55 eiro/ MWh, kas bija zemākā cena 2023. gadā. Šogad līdz 11. jūlijam fiksētas jau 110 stundas, kad elektroenerģijas cena biržā Latvijas cenu zonā bijusi vienāda ar nulli vai negatīva. Šādu cenu dinamiku Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš skaidro ar lielāku saules elektrostaciju (SES) jaudu pieejamību gan Latvijā, gan Baltijas valstīs kopumā, jo negatīvās cenas tipiski noteiktas stundām dienas vidū, parasti starp 10.00 un 18.00. Pērn gada griezumā vidējā cena stundās, kad tā bija vienāda ar nulli vai negatīva, bija -3,12 eiro/MWh, šogad ir -1,76 eiro/MWh.
Prognozējams, ka tendence palielināties stundu skaitam, kad cena ir vienāda ar nulli vai negatīva, turpināsies līdz ar jaunu SES jaudu uzstādīšanu un nonākšanu tirgū. R. Āboltiņš atzīmē, ka Baltijas valstīs kopumā, un it īpaši Latvijā, tirgus nav piesātināts, tādēļ arī turpmāk nemazināsies nozares spēlētāju un investoru interese ieguldīt jaunu atjaunīgo jaudu, bet jo īpaši SES attīstībā.
Solārais harikiri
Tomēr saules enerģijai ir daudz koncentrētāks ražošanas laiks nekā vējam. Piemēram, Vācijā pērn aptuveni 80% no visas saules enerģijas ražošanas bija koncentrēta tikai 20% stundu. Vēja enerģijai 80% tika veikti 50% stundu. Iemesls, protams, ir tāds, ka vējš var pūst gan vasarā, gan ziemā, gan naktī un dienā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 19. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00