Viņa skaidroja, ka iepriekš publiskajā telpā izziņotajās aplēsēs par Latvijas simtgades svinību tēriņiem bija ierēķināti valsts budžetu bāzes izdevumi, kas būtu tērēti paredzētajiem pasākumiem arī tad, ja nebūtu gaidāma Latvijas simtgade. Taču Nacionālajā pasākumu plānā tie parādās kā simtgades mērķi, līdz ar to maldīgi tika iekļauti kopējās simtgades svinību izdevumu aplēsēs, sacīja ministre.
Pēc Melbārdes teiktā, korekti būtu teikt, ka Latvijas valsts simtgadei papildu piešķirtais finansējums nākamajiem trijiem gadiem ir 22,3 miljoni eiro, kas ir vidēji trīs eiro uz vienu iedzīvotāju gadā un divreiz mazāk, nekā tika tērēts pasākumiem, kad Latvija bija prezidējošā valsts Eiropas Padomē.
"Valsts simtgades lielie tēriņi ir viens ļoti klasisks Latvijas mediju kvalitātes jeb kvalitātes trūkuma darbs. Faktiski tas ir ļoti skaidrs pierādījums tam, ka patiesība vairs nav vērtība, bet vērtība ir skandalozi virsraksti, ar kuriem vairot lasītāju skaitu," teica Melbārde.
Viņa uzsvēra, ka finansējums Latvijas simtgades svinībām piešķirts, pamatojoties uz detalizēti izstrādātu pasākumu plānu, kas aptver ne tikai kultūras jomu, bet visas nozares valstī. Pasākumu plāns ietver arī starptautisko programmu un sadarbību ar latviešiem ārzemēs. Simtgades svinībām papildu nepieciešamie finanšu līdzekļi ir sabalansēti un plānoti ilgtermiņa pasākumiem, kas ir viens no stingriem finansējuma saņemšanas nosacījumiem.
Ministre sacīja, ka 40% no plānotā finansējuma tiks novirzīti projektam Latvijas skolas soma, kas būs ieguldījums vairāk nekā 200 000 bērnu un jauniešu. Ir arī citas izdevumu grupas, kas aptver atbalstu tautsaimniecībai. Liela daļa izdevumu saistīti ar publisko vēsturi, sociālās atmiņas veidošanu, starptautisko kultūras programmu, pasākumiem sabiedriskajos medijos un daudzveidīgu kultūras piedāvājumu dažādās Latvijas vietās.
Melbārde uzsvēra, ka, ņemot vērā publiskajā telpā izskanējušo informāciju par simtgades tēriņiem, viņa arī Saeimas frakcijās sniegusi detalizētu skaidrojumu par finanšu resursiem, kas tiks tērēti simtgades svinībām.
Melbārde skaidroja Saeimas Eiropas lietu komisijas deputātiem, ka publiskajā telpā pieejamā informācija, ka kopējais Latvijas simtgades svinību pasākumu finansējums 2017.-2021.gadā indikatīvi varētu sasniegt 59 075 947 eiro, radusies pēc Finanšu ministrijas lūguma, lai KM uzrāda tāmes visiem Nacionālajā pasākumu plānā iekļautajiem pasākumiem, jo pamata uzstādījums bija simtgades pasākumus maksimāli plānot esošo budžeta līdzekļu ietvaros, izmantojot valsts un pašvaldību budžeta līdzekļus, kā arī piesaistot finansējumu no privātā sektora.
Jau ziņots, ka saskaņā ar KM informatīvo ziņojumu par Latvijas simtgades svinību pasākumu plānu 2017.-2021.gadam kopējais Latvijas simtgades svinību pasākumu finansējums 2017.-2021.gadā indikatīvi varētu sasniegt 59 075 947 eiro. Ziņojumā teikts, ka 2017.gadā kopējais plānotais finansējums ir 12 696 847 eiro, 2017.gadā - 25 254 818 eiro, 2019.gadā - 9 671 559 eiro, savukārt 2020. un 2021.gadā svinību norisēm plānots tērēt 11 452 723 eiro.
sveiki
Rusins
Lacplesis