Tiesa – lai attiecīgo medikamentu izmantotu Covid-19 slimnieka ārstēšanā, tam nepieciešams ārstu konsilija lēmums, jo remdesivīra lietošanai ir savi priekšnosacījumi, kuru esamība jāizvērtē. Rozentāle gan uzsver, ka medikamentu saņems visi tie, kam tas būs nepieciešams, tomēr šīs zāles noteikti nedrīkstot arī uztvert kā vienīgo panaceju.
Valdība 20. oktobrī no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Veselības ministrijai (VM) piešķīra finansējumu 1,101 miljona eiro apmērā, lai nodrošinātu medikamenta Veclury ar aktīvo vielu remdesivīrs pieejamību medikamentozās ārstēšanas procesā no oktobra līdz 31. decembrim. Pēc aģentūras LETA vēstītā, Nacionālais veselības dienests (NVD) līgumu ar Veclury ražotāju Gilead par 2850 flakonu piegādi noslēdza 30. oktobrī. Veselības ministrijas informācija liecina, ka atbilstoši speciālistu prognozēm aptuveni trešajai daļai no stacionētajiem pacientiem ārstniecības procesā būs nepieciešams lietot medikamentu Veclury ar aktīvo vielu remdesivīrs.
Tiesa, nelielas remdesivīra devas Latvijā bija pieejamas jau iepriekš. Rozentāle skaidro, ka tas bija iespējams līdzjūtības programmas ietvaros Eiropas Savienībā. Proti, vēl pirms medikamenta reģistrēšanas, tam atrodoties klīniskajā izpētē, regulai nacionālās atbildīgās iestādes var lūgt Eiropas Zāļu aģentūrai sniegt slēdzienu par to, kā ievadīt, izplatīt un lietot noteiktas zāles līdzjūtības programmu ievaros. Latvijai šīs programmas ietvaros zāļu ražotājs bez maksas piegādāja devas septiņu pacientu ārstēšanai. Pēc LIC galvenās ārstes paustā, remdesivīra lietošanas rezultāti šīs programmas ietvaros kopumā vērtējami kā salīdzinoši labi. Līdz 6. novembrim remdesivīrs kopumā bija nozīmēts jau 15 pacientiem, ieskaitot septiņus, kuriem medikamenta ārstēšana bija izmantota pieminētās programmas ietvaros.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 11. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!