Valsts atbalsts neauglības ārstēšanai plānots kā viens no pasākumiem mātes un bērna veselības aprūpes uzlabošanai, tostarp līdzekļus piešķirs neauglības samazināšanai un ārstēšanai.
Circene sacīja, ka galvenie iemesli šādas programmas īstenošanai un aktualizēšanai valstiskā līmenī ir dramatiski augstie jaundzimušo un māmiņu mirstības rādītāji Latvijā pēdējo gadu laikā. Ministre informēja, ka Latvijas rādītāji šajā ziņā ir ne tikai otri sliktākie Eiropas Savienībā (ES), bet arī visā Eiropas reģionā. Tas rada nopietnas bažas par Latvijas veselības aprūpes sistēmas rentabilitāti un funkciju izpildi.
"Tā nav vienas vai otras ģimenes problēma vai vajadzība. Latvijai ir vajadzīgi bērni un vesela tauta. Tādēļ arī ir pieņemts šāds lēmums – izstrādāta programma [mātes un bērna veselības aprūpes uzlabošanai], tajā iekļaujot arī neauglības ārstēšanu un mākslīgo apaugļošanu," klāstīja ministre.
Neauglības samazināšanai un ārstēšanai Latvijā plānots izveidot centralizētu reģistru, ar kura palīdzību tiks apzinātas personas, kam programma nepieciešama, un dzimumšūnu donori. Valsts apmaksātajos pakalpojumos tiks iekļauti neauglības izmeklējumi un apaugļošanas procedūras, savukārt kompensējamo medikamentu saraksts papildināts ar medikamentiem neauglības ārstēšanai.
Ārsts Voldemārs Lejiņš, kurš ir viens no pamatlicējiem neauglības problēmu ārstēšanai Latvijā, atzina, ka ir priecīgs par reālas darbības sākšanu un neauglības problēmu risināšanu valstiskā līmenī.
"Jau aptuveni 12 gadu piedalos šādās preses konferencēs, un man ir prieks, ka beidzot ir kaut kāda virzība uz priekšu, jo šis nav valstiski nenozīmīgs jautājums, par kuru var attaisnoties, ka trūkst naudas, tas ir jautājums par mūsu tautas nākotni."
Kopējais nepieciešamais finansējums no budžeta mātes un bērna veselības uzlabošanas programmai nākamajiem trim gadiem lēšams 6,9 miljonu latu apmērā. Premjers Valdis Dombrovskis devis mutvārdu solījumu veselības ministrei jau no 1.jūlija minētajai programmai piešķirt 1,8 miljonus latu.