Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā -1 °C
Daļēji saulains
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Okupācijas muzejā zināja par pazemes tuneli pie Stūra mājas

Pie Stūra mājas jeb Tetera nama ir atklāts pazemes tunelis, par kuru Latvijas Okupācijas muzejs zinājis jau iepriekš.

Tunelis pašlaik nav daļa no valsts nozīmes vēstures pieminekļa, aģentūrai LETA sacīja muzeja direktora vietniece attīstības jautājumos Līga Strazda. Viņa norādīja, ka Stabu ielas remontdarbu veicēju atraktais tunelis sākas Stūra mājas pagrabstāva telpā, kas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis - aizsargājama vēsturisku notikumu vieta. Tajā pašā laikā tunelis, būdams ārpus ēkas robežām, palicis bez šādas aizsardzības.

Strazda skaidroja, ka gatavojoties ēkas rekonstrukcijai, SIA Valsts Nekustamie īpašumi (VNĪ) un Okupācijas muzeja vadība vienojās, ka muzeja speciālisti veiks ēkas īpaši ar likumu aizsargāto telpu inventarizāciju, lai fiksētu, kādi izpētes uzdevumi ir jāiekļauj rekonstrukcijas projektēšanā.

2014.gada decembrī ēku apsekoja SIA Arhitektoniskās izpētes grupa un sastādīja arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju pagrabam un 1.stāvam. Šīs inventarizācijas uzdevums bija precizēt ēkas arhitektoniski māksliniecisko potenciālu, kā arī uzskaitīt no vēsturiski stilistiskā viedokļa vērtīgus interjera dekora elementus un būvgaldniecības izstrādājumus.

Pēc SIA Arhitektoniskās izpētes grupa un paša muzeja ekspertu apsekojumiem, VNĪ iesniegtas vairākas rekomendācijas, tostarp paplašināt ar likumu aizsargājamo zonu, iekļaujot tajā arī vairākas telpas, kas saistās ar īpaši čekas vajadzībām izbūvēto bumbu patvertni pagrabstāvā.

Muzejs arī vēlas saglabāt vismaz daļu ēkas koka logus ar vēsturisko furnitūru, kā izņēmumu minot 1.stāvu un pagrabstāvu kur, pēc muzeja pārstāvju domām, šie koka logi jāsaglabā obligāti.

Tāpat muzejs rekomendējis visā ēkā saglabāt oriģinālās grīdas flīzes, kā arī saglabāt un restaurēt ēkas kāpņu telpās esošās vitrāžas. Pēc apsekojumiem secināts, ka vairākās telpās atrodas atsevišķas citu telpu oriģinālās detaļas - izņemtas durvis, noņemtas lampas un citi priekšmeti. Rekonstrukcijas laikā muzejs aicina tās uzglabāt un pēcāk novietot atpakaļ aizsargājamajā vietā.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka 2016.gada februārī toreizējais VNĪ vadītājs Mārtiņš Tols Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē informēja, ka Stūra mājas jeb Tetera nama iekštelpu iespējamās rekonstrukcijas izmaksas būtu apmēram 8,7 miljoni eiro.

Tāpat vēstīts, ka 2015.gadā vispirms tika atjaunota Tetera nama Brīvības ielas fasāde, bet otrajā posmā notika fasādes atjaunošana Stabu ielas posmā, kā arī tika veikta ēkas jumta nomaiņa. Fasādes atjaunošanas un jumta nomaiņas darbu kopējās izmaksas bija 580 000 eiro.

Ritot laikam, nama fasāde bija cietusi no pilsētas piesārņojuma un citiem ārējiem faktoriem, tādēļ VNĪ nolēma atjaunot nama fasādes krāsojumu un ēkas tehniskā stāvokļa stabilizācijai nomainīt jumta segumu.

Tetera nams jeb Stūra māja atrodas Brīvības un Stabu ielas krustojumā un ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Nams celts pagājušā gadsimta sākumā, 1912.gadā, pēc Aleksandra Vanaga projekta un ir nacionālā romantisma un jūgendstila apvienojuma paraugs. Sākotnēji projekts tika veidots kā īres nams ar veikalu galeriju rindu pirmajā stāvā. Padomju laikos ēkā atradās Valsts drošības komiteja jeb "čeka".

Top komentāri

Evakuācijas ceļš čekistiem
E
Ja nu gadījumā kas...
Značoks
Z
Pajautājiet visockim :)
zane
z
Kāpēc Jūs abonējat LETu. Kāmēr tur pie šprices būs alkoholiķis Zirnis, nekas nemainīsies. Tekstā neviena teikuma par tuneli, bet visādus sūdus sarakstījuši par vēlmēm un cenām.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vinnēs tas, kurš nenokaitinās Trampu

Par Ukrainas miera sarunu perspektīvām Trampa laikmetā Agneses Margēvičas intervija ar Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktoru Tomu Rostoku.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas