No vienas puses, šogad par notikušām nekārtībām atbildība jāuzņemas Rīgas domei, kurai jau agrāk uzdoti jautājumi, kāpēc atšķirīgi pasākumi tiek atļauti vienlaikus. Arī pašiem politiķiem, kas nodarbojas ar atbalstošām akcijām 16.martā, ir jābūt uzmanīgākiem un "ar vēsāku galvu", uzskata Pabriks.
Pabriks uzskata, ka katrai dzīves situācijai likumus nevar izstrādāt, taču 16.martā kontekstā svarīgākais ir atbildīgajām amatpersonām būt apveltītām ar veselo saprātu jau spēkā esošo likumu piemērošanā.
Ja Rīgas dome atļauj šādus pasākumus, tad valstij ir jābūt iespēja "provokatīva rakstura" lēmumus nobloķēt. "Ja drošības institūcijas paziņoja, ka būs konflikts, tad šāds notikums nevar notikt," piebilda ministrs un atgādināja, ka Rīga un tās pašvaldība nav autonoma valsts.
Kopumā raugoties uz aizvadīto leģionāru piemiņas dienu, ministrs uzskata, ka notikušais pie Brīvības pieminekļa bija samērā augstas raudzes paredzēta provokācija.
"Skaidrs, ka, skatoties no šo organizāciju viedokļa, kuras cenšas no latviešiem iztaisīt nacistus un fašistus, un skatoties no to valstu viedokļa, kas turpina šo tēmu bīdīt un atbalstīt, - šī bija tāda zināmā mērā veiksmīga stratēģiskās komunikācijas uzvara. Viņiem izdevās pārsteigt un uztaisīt skandālu," uzsvēra Pabriks.
No iepriekšminētā ir jāmācās, jo valsts nevarot pieļaut, ka vienā vietā pulcējas pretēji noskaņotas organizācijas, piebilda aizsardzības ministrs.
Jau ziņots, ka šogad Ušakova (SC) vadītā Rīgas pašvaldība neiebilda pret leģionāru piemiņas dienas pasākumiem pie Brīvības pieminekļa. Tāpat netika aizliegta "antifašistu" akcija. Pasākumu laikā vairāki nacionālās apvienības deputāti un citi klātesošie centās apklusināt "antifašistu" atskaņotās skaļās dziesmas, sirēnas un uzrunas. Savukārt kāds jaunietis nedaudz iekaustīja Apvienības bez nacisma līderi Jāni Kuzinu.
Drošības policijas 6.martā sagatavotajā atzinumā Rīgas pilsētas izpilddirektoram Jurim Radzevičam (GKR) teikts, ka "atsevišķu leģionāru atceres dienas protesta un atbalsta pasākumu vienlaicīga norise un pārklāšanās vienuviet var sekmēt emocionālas un naidīgas komunikācijas pāraugšanu fiziskā konfrontācijā starp pretēji noskaņotajām pusēm". Tāpat DP atzinumā prognozēja, ka "atsevišķi pasākumu dalībnieki izmantos spilgtus izteiksmes līdzekļus (provokatīva rakstura plakātus, saukļus un simboliku, attiecīgas formas apģērbu, skaņu pastiprinošu aparatūru), kas ir aizskaroši citām personām".