Latvijā saslimušo skaits ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 aug samērā lēni, un vairums no viņiem ārstējas mājās apstākļos. Līdz otrdienai Latvijā bija apstiprināti 197 inficēšanās gadījumi, tomēr eksperti norādījuši, ka viņu skaits valstī turpinās palielināties un biežāka būs arī iekšējā pārnese. Tieši tādēļ ir svarīgi nepieļaut Covid-19 nekontrolētu izplatību, jo arī viena ar viegliem saslimšanas simptomiem inficēta persona slimību var būt nodevusi tālāk iedzīvotājiem, kuriem saslimšanas simptomi var izpausties daudz smagāk.
Situācija sarežģīta
Veselības ministrijas (VM) preses sekretāre Anna Strapcāne Dienai skaidro, ka par IAL iepirkumiem atbild Nacionālais veselības dienests (NVD). "Ņemot vērā, ka šajos apstākļos grūtības pastāv visā pasaulē, IAL iegādes process nav vienkāršs, taču NVD velta visus iespējamos resursus, lai pēc iespējas ātrāk sagādātu nepieciešamo IAL daudzumu," uzsver Strapcāne.
Individuālo aizsardzības līdzekļu iegādi veic arī pašas ārstniecības iestādes. Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) Dienai atzīst, ka ar maskām, respiratoriem un arī aprīkojumu situācija ir sarežģīta. "Protams, esošajā situācijā maskas lietojam vairāk – tās nepieciešamas arī telts darbiniekiem, apsargiem, pacientiem. Vairāk tās lieto arī ārstniecības un aprūpes personāls," saka PSKUS pārstāve Janita Veinberga. Tomēr viņa atzīmē – ja normāla maskas cena ir divi centi, tad šobrīd tie jau ir 50 centi un vairāk. Tāpat apgrūtinātas ir piegādes – preču saņemšanas laiki pagarinās, ne visi ražotāji tās vairs spēj nodrošināt vajadzīgajā apjomā. Slimnīca meklē risinājumus, piemēram, šobrīd PSKUS darbinieki izmanto arī pagājušajā nedēļā Rīgā notikušajā hakatonā HackForce radušās sejas aizsargmaskas. Slimnīcā aizvien vairāk tiek saņemti ziedojumi un dāvinājumi no privātā sektora.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 25. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Krējums Saldais
ha, ha
ha, ha