Pirms jauniem lēmumiem vai līdzšinējās politikas izvērtēšanai valsts institūcijas pasūta izpēti. Ik gadu tās ir daudzos miljonos eiro mērāmas summas. Vairumā gadījumu un nereti bez konkursa pie pētījumiem tiek ārzemju uzņēmumi. Tikmēr Latvijas akadēmiskā vide dara melno darbu – vāc datus par daudzkārt zemāku atalgojumu vai vispār netiek izmantota.
Sabiedrības integrācijas fonds nule pasūtinājis pētījumu Dzimuma aspekta integrēšana budžeta veidošanas procesā. Tā mērķis ir noskaidrot, vai publiskie līdzekļi Aizkraukles novada pašvaldībā tiek taisnīgi sadalīti starp sievietēm un vīriešiem, un, ja nav, kā to izdarīt taisnīgāk. Konkursā uzvarējusi personu apvienība Oxford Research Baltics un Oxford Research AB no Zviedrijas. Pētījuma summa – 46 tūkstoši eiro, lai gan šis ir tikai izmēģinājuma projekts un nav zināms, vai vispār ir nepieciešams Latvijas sabiedrībai.
Liela nauda tiek apgrozīta arī pasūtījumos, kur piedalās starptautisko auditorkompāniju meitas uzņēmumi – Ernst&Young Baltic, PricewaterhouseCoopers, KPMG Baltic. Summas svārstās no dažiem līdz pat simtiem tūkstošiem eiro. KPMG pēdējā laika skaļākais sniegums ir 217 tūkstošus vērta izpēte, kas Latvijas valdībai ierosina atdot zviedriem vienu no saviem stratēģiski svarīgākajiem uzņēmumiem Latvijas Mobilo telefonu. Taču ir vēl viena Latvijas pētītāju kategorija, kas pie vērienīgiem pasūtījumiem tiek bez konkursiem vai sarunu procedūrām – Starptautiskā Rekonstrukcijas un attīstības banka un vēl četras saistītas institūcijas, ko dēvē par Pasaules Bankas grupu. Tā ir ārpus jebkādiem konkurences apgrūtinājumiem, un Latvijas valdības pasūta tai vienu pētījumu pēc otra, kaut arī rezultāts bieži vien nav lietojams vai arī tas dublē Latvijas akadēmiskajā vidē jau tapušus pētījumus.
Juridiski konkursa nerīkošana Pasaules Bankas gadījumā līdz šim tikusi pamatota ar izņēmuma atrunu Iepirkuma likumā. Pasaules Bankas (PB) pētījumi atbilstot zinātniskā pētījuma un lietišķā pētījuma statusam. Jāuzsver gan, ka norma, uz ko atsaucas Finanšu ministrija, kopš februāra vairs nav spēkā, bet jaunajā likumā tāda vairs nav atrodama. Izņēmums iepirkuma procedūrā iespējams, pamatojoties uz "starptautiskas organizācijas īpašu procedūru".
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 24. oktobra, numurā!
vēl
zoss
padoms