Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), ES Ārlietu padomes sanāksmē ES ārlietu ministri apsprieda Krievijas agresiju Ukrainā, aktuālo situāciju Afganistānā, kā arī klimata un enerģētikas diplomātiju.
ES Ārlietu padomē notika diskusija par jaunām sankcijām pret Krieviju, Ukrainas miera iniciatīvu un progresu visa veida atbalstam Ukrainai. Latvijas ārlietu ministrs pauda nostāju, ka ir jāturpina sniegt viss nepieciešamais atbalsts Ukrainai. Primāri jākoncentrējas uz militārās tehnikas piegādēm, karavīru apmācību, infrastruktūras un energosistēmas atjaunošanu un neatliekamās humānās palīdzības sniegšanu. Jāatbalsta Ukrainas reformu process tās integrācijā ES.
Ministrs izteica atbalstu Ukrainas miera iniciatīvai. Rinkēviča ieskatā, pieņemtās sankcijas pret Krieviju ir efektīvi jāievieš un jānovērš to apiešana. Tāpat Latvijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka jāpagarina līdz šim pieņemtās sankcijas, kā arī jāapstiprina jaunas sankcijas pret Krieviju, tajā skaitā finanšu, militārās rūpniecības, informāciju tehnoloģiju un propagandas apkarošanas jomās.
"Uzskatām, ka šī gada martā ES būtu jāpārskata cenu griesti jēlnaftai. Latvijas interesēs ir iespējami zemāki cenu griesti jēlnaftai, tādējādi mazinot Krievijas ienākumus," akcentēja ministrs.
Rinkēvičs pauda nostāju, ka globālajai koordinācijas platformai Ukrainas atbalstam ir jāsekmē savlaicīgi risinājumi Ukrainas rekonstrukcijai. Tāpēc ir būtiski, lai Eiropas Komisija nodrošina dalībvalstu iesaisti platformas darbā un lēmumu pieņemšanā.
Tāpat, Latvijas ārlietu ministra ieskatā, ir jābūt vienotai ES nostājai par mehānismu agresijas nozieguma pret Ukrainu izmeklēšanai un iztiesāšanai. Latvija atbalsta Starptautiska centra agresijas nozieguma izmeklēšanai (IPCA) izveidi, taču ar to vien nedrīkst apstāties centienos nodrošināt Krievijas atbildību par agresijas noziegumiem.
Sanāksmes laikā notika ES ārlietu ministru tikšanās ar Moldovas premjerministra vietnieku, ārlietu un Eiropas integrācijas ministru Niku Popesku. Tajā apsprieda ES atbalstu Moldovai, tās reformu progresu, Krievijas kara sekas reģionā, kā arī ES civilās misijas izveidi Moldovā. Latvijas ārlietu ministrs izteica pārliecību, ka ir jāturpina maksimāli aktīva ES iesaiste Moldovā, kā arī jāsniedz visa veida atbalsts Moldovai tās ES integrācijas centienos, valsts noturības stiprināšanā un Krievijas ietekmes mazināšanā.
"Jāatbalsta plašas un ilgtspējīgas reformas Moldovā, tostarp drošības sektorā, izveidojot ES civilo misiju Moldovā, lai stiprinātu tās krīzes vadības sistēmu, noturību un aizsardzības spējas," uzsvēra Rinkēvičs.