Šī projekta mērķis ir novērst turpmāku piesārņojošo vielu, īpaši smago metālu emisiju no izgāztuves pazemes ūdeņos un turpmāku piesārņojuma izplatīšanos izgāztuvei piegulošās teritorijas gruntsūdeņos, grāvjos, kā arī gruntī un augsnē. Pēc šī projekta realizācijas attiecīgo teritoriju būs iespējams izmantot noteiktai saimnieciskai darbībai, informē Vides ministrijas pārstāve Kristīne Barševska.
Izgāztuve Kosmoss atrodas Jelgavas pilsētas nomalē. Šī vieta netiek izmantota kā izgāztuve jau aptuveni 15 gadu, taču piesārņojums iekļūst pazemes ūdenī, un piesārņotā teritorija turpina palielināties. Galvenās gruntsūdeņus piesārņojošās vielas ir hlorīdi, sulfāti, organiskās skābes un amonijs. Padomju laikos šeit atkritumus izgāza ādas pārstrādes uzņēmums Kosmoss, Jelgavas Lauksaimniecības mašīnu rūpnīca un RAF. Gruntsūdeņu piesārņojuma intensitāte izgāztuves teritorijā ir viena no lielākajām Latvijā, piesārņoti 23 hektāri, no tiem aptuveni deviņi hektāri uzskatāmi par stipri piesārņotiem.
Līguma summa ir 2,04 miljoni latu. Konkurss par sanācijas darbu veikšanu nepagāja bez konfliktiem – sākotnēji uzvarēja apvienība LCB grupa, ar kuru bija paredzēts slēgt līgumu par 1,93 miljoniem latu, kas nebija lētākais piedāvājums. Kopumā iepirkumā bija pieteikušies seši pretendenti. Maija beigās Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) ar sūdzībām vērsās trīs uzņēmumi - apvienība Merks un Ekokem-Palvelu, konsorcijs RTS-Heowoe un konsorcijs Koger un Partneri. Pēc IUB aizlieguma slēgt līgumu konkursa rezultātus vērtēja vēlreiz, par uzvarētāju atzīstot RTS-Heiwoe piedāvājumu par Ls 2,04 milj, bet arī šos rezultātus pārējie pretendenti apstrīdēja. Pēc trūkumu novēršanas līgums tomēr tiks noslēgts.
Šis ir otrais šogad noslēgtais līgums par sevišķi piesārņotas teritorijas sanāciju. Šī gada 24.septembrī Valsts vides dienestu un SIA Skonto Būve tika parakstīts līgums par Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanācijas darbiem, savukārt ar SIA Geo Consultants - līgums par sanācijas darbu inženiertehnisko uzraudzību. Vides ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) iepriekš pieļāvis, ka šā gada nogalē līgums varētu tikt parakstīts par vēl vienas stipri piesārņotas vietas - Liepājas Karostas kanāla sanāciju, bet nākamajā gadā - par Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanāciju.
Piektdien, 5. novembrī laikrakstā Diena lasiet par to, kā tiks likvidēta, iespējams, pati piesārņotākā vieta Latvijā – Inčukalna sērskābā gudrona dīķi.