Kā ziņots, kopš 2010.gada Tiesībsarga birojā tiek saņemtas sūdzības no personām par VID iestāžu darbībām, piespiedu kārtā iekasējot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), nokavējuma naudas un soda naudu no ienākuma par nekustamo īpašumu atsavināšanu, kuri ir bijuši personas īpašumā vairāk nekā 12 mēnešus, neskatoties uz to, ka šo ienākumu gūšanas periodā likuma par iedzīvotāju ienākuma nodokli 9.panta 1.daļas 19.punkts to aplikšanu ar nodokli neparedzēja.
Neskatoties uz vairākkārtējiem identiskiem administratīvo tiesu spriedumiem, ar kuriem atcelti VID lēmumi par IIN piedziņu saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem, VID turpina piedzīt likumā neparedzēto nodokli, uzskata tiesībsargs Jansons.
Siliņa skaidroja, ka Tiesībsarga likuma 11.panta 4.punktā noteikts, ka jautājumos, kas saistīti ar cilvēktiesību un labas pārvaldības principa ievērošanu, tiesībsargam jāatklāj trūkumi tiesību aktos un to piemērošanā, kā arī jāveicina šo trūkumu novēršana.
"Tiesībsargs ir runājis ar VID, vairākas reizes ir informēts Ministru kabinets, kurš ir atzinis, ka VID nav ievērojis likuma normu un atzinis, ka neko nevar mainīt. Tiesībsargam ir jānodrošina tiesiskuma principu ievērošana un aizstāvēšana. Ja likums tajā brīdī cilvēkiem neparedzēja ienākumu aplikšanu ar nodokli, tad valsts iestāde nav tiesīga ar atpakaļejošu datumu piemērot likuma normas. Tiesībsargs īsteno tām likumā noteiktās funkcijas," uzsvēra Siliņa.
Kā ziņots, tiesībsarga interneta mājaslapā ir publicēta informācija, ka tikai šogad vien ar tiesu spriedumiem ir atcelti 28 VID lēmumi par nodokļa, nokavējuma naudas un soda naudas piedzīšanu no personām, kuras pirms 2010.gada 1.janvāra ir saņēmušas ienākumus no vairāk nekā 12 mēnešus īpašumā bijušo nekustamo īpašumu atsavināšanas.
Tiesībsargs uzskata, ka VID turpina nelietderīgas tiesvedības, pārsūdzot administratīvo tiesu spriedumus, kuru rezultāts ir zināms - atbilstošs visās lietās piemērotajam Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta 2010.gada 3.decembra spriedumam.
Jansona skatījumā, "VID prettiesiskā rīcība prasa un prasīs ievērojamus valsts līdzekļus ne tikai tādēļ, ka tiek apmaksāts nelietderīgi izmantots dienesta un tiesu darbinieku darba laiks, bet arī tādēļ, ka viss iepriekš nepareizi piedzītais būs jāatmaksā".
LETA jau ziņoja, ka saistībā ar tiesībsarga Jansona iesniegumu ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, lūdzot sākt kriminālprocesu pret VID un Finanšu ministrijas (FM) atbildīgajām amatpersonām saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) nepamatotu iekasēšanu, prokuratūrā notiek resoriskā pārbaude.
Kā aģentūrai LETA iepriekš apliecināja tiesībsarga konsultante komunikācijas jautājumos Siliņa, procesu lūgts sākt pret konkrētām amatpersonām pēc Krimināllikuma 319.panta 2.daļas - par valsts amatpersonas bezdarbību, ja izraisītas smagas sekas vai ja amatpersonai bijis mantkārīgs nolūks. Minētais likuma pants vainīgo personu paredz sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena līdz pieciem gadiem vai bez tā.
Iesniegumā norādīts, ka laika posmā no 2007. līdz 2011.gadam VID kopumā veicis nodokļu auditus 320 fiziskajām personām, kuras veikušas darījumus ar nekustamajiem īpašumiem. Šo auditu rezultātā VID aprēķinājis, ka šīm personām valsts budžetā IIN, nokavējuma naudas un soda naudas veidā ir jāsamaksā vairāk nekā 65,4 miljoni latu.
Tiesībsargs iesniegumā norāda, ka kopš 2010.gada Tiesībsarga birojā tiek saņemtas sūdzības no personām par VID iestāžu darbībām, piespiedu kārtā iekasējot IIN, nokavējuma naudas un soda naudu no ienākuma par nekustamo īpašumu atsavināšanu, kuri ir bijuši personas īpašumā vairāk nekā 12 mēnešus, neskatoties uz to, ka šo ienākumu gūšanas periodā likuma par iedzīvotāju ienākuma nodokli 9.panta 1.daļas 19.punkts to aplikšanu ar nodokli neparedzēja.
No sūdzībām konstatējams, ka iesniedzēji likumā noteiktajā kārtībā bija deklarējuši VID savus ienākumus, paļaujoties, ka VID rīkosies atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Turpretī VID pieprasīja maksāt nodokli par jau pagājušu periodu pretēji likumā noteiktajam izņēmumam un pašas iestādes iepriekš traktētājam, ka nodoklis nav maksājams, veicot darbības likumā neparedzētu nodokļu piespiedu piedziņā.
Tiesībsargs Jansons jau iepriekš uzsvēris, ka valdības nostāja jautājumā par VID veikto nelikumīgo nodokļu piedziņu veicina slikto pārvaldību valsts iestādēs.