Tikko Latvija no ANO Personu ar invaliditāti tiesību komitejas ir saņēmusi rekomendācijas situācijas uzlabošanai, par kuru izpildi jāziņo pēc gada. Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas juridiskā padomniece Anete Ilves Dienai skaidro, ka komiteja īpaši uzsvērusi problēmjautājumus, kas saistās ar patstāvīgu dzīvesveidu un cilvēku ar invaliditāti iekļaušanu sabiedrībā, kā arī iekļaujošo izglītību. Šie aspekti ir īpaši izcelti, jo gan tiesībsargs, gan NVO komitejai norādījis uz neskaidrībām deinstitucionalizācijas procesā. Savukārt attiecībā uz iekļaujošo izglītību tiesībsargs uzsvēra, ka bērnu ar invaliditāti vecākiem vēl aizvien nākas cīnīties ar pašvaldībām, kuras nevēlas pielāgot skolas šo bērnu vajadzībām, lai arī Izglītības un zinātnes ministrija norāda, ka iekļaujošā izglītība tiek īstenota. Līdz ar to būtiski uzlabojumi turpmākā gada laikā tiek gaidīti tieši šajos aspektos, atzīmē Ilves.
Vienlaikus sniegtas rekomendācijas arī par citu 22 pantu ieviešanu, piemēram, bērnu ar invaliditāti tiesībām, sieviešu ar invaliditāti tiesībām, vides pieejamības uzlabošanu, pieeju tiesai un citiem punktiem. Tiesībsarga birojā atzīmē, ka šīs problēmas bijušas zināmas arī līdz šim. Tādējādi, ja valsts institūcijas būtu nodrošinājušas personu ar invaliditāti tiesības pēc tiesībsarga rekomendāciju saņemšanas, tad arī komitejas sniegto norāžu skaits pašlaik būtu mazāks.
Ar rekomendācijām iepazinusies arī Labklājības ministrija (LM), izceļot lielākos izaicinājumus – Latvijas pieeja invaliditātei ir pārāk medicīniska un balstīta uz cilvēka veselības trūkumiem, kā arī tiesību normās nav pilnībā novērsta diskriminācija. Vienlaikus, pēc komitejas domām, pietiekami raiti netiek īstenots deinstitucionalizācijas projekts. Šiem komitejas norādītajiem aspektiem piekrīt arī Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas Sustento valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.
Visu rakstu lasiet otrdienas, 12.septembra laikrakstā Diena!
Stulba likuma dēļ neņem darbā