Lai arī ir iesakņojies uzskats, ka demokrātiskās kaimiņvalstis Latvijā investē vairāk, tā vairs gluži nav tiesa. Jau apmēram gadu Latvijas investīcijas Lietuvā (2,04 miljardi eiro uz pērnā gada beigām) pārsniedz Lietuvas investīcijas Latvijā (1,9 miljardi eiro). Igauņi gan Latvijā investē vairāk, tomēr šajā statistikā ir jāņem vērā starptautisko uzņēmumu struktūru izvietošana vienā no Baltijas valstīm. Latvijas investīciju pārākumu Lietuvā cita starpā būtiski ietekmēja Swedbank grupas iekšējā reorganizācija 2021. gadā. Tomēr tieši tāpat pārējās Baltijas valstīs uzņēmumi reģistrē savas struktūrvienības un strādā visā reģionā, piemēram, Luminor banka ir reģistrēta Igaunijā, apdrošinātājs Gjensidige – Lietuvā utt.
"Caurmērā ārvalstu investori Baltiju redz kā vienotu tirgu, jo katrs atsevišķi nav pārlieku interesants. Šādos gadījumos, uzskaitot investīcijas, ir svarīgi, kuru valsti investors izvēlas par mītnes zemi, kas saņem lielāko pīrāga daļu. Būtiski, lai uzņēmēji ne tikai atver pārstāvniecību, bet arī pārceļ vai izveido izpētes, attīstības un cita veida darbības, kas izaugsmē sniedz ilgtermiņa ieguldījumu. Tās ienes arī zināšanas, jo ļauj būt efektīvākiem. Piemēram, Latvijā ārvalstu uzņēmumi ir viena ceturtdaļa no visiem, nodarbina apmēram vienu trešdaļu strādājošo, bet nomaksā ap 50% nodokļu," norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. Investīcijas ir nepieciešamas ekonomikas attīstībai, tādēļ Baltijā visas trīs valstis sīvi konkurē par tām, jo jebkura piesaistīta investīcija nozīmē ekonomisko izaugsmi jeb labklājības pieaugumu.
Ar spēcīgu kaimiņu
Latvija ir iespiesta starp pārējām Baltijas valstīm, Lietuvai blakus ir lielā Polija, savukārt Igaunijai – spēcīgā Somija.
Visu rakstu lasiet avīzes Dienapiektdienas, 5. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00