Puiši norāda, ka starp vārdiem "nepiesprādzējies" un "nosprādzis" ir tikai dažu burtu atšķirība. Cepiena laikā puiši dod padomus, kā mudināt pasažierus sprādzēties aizmugurē, piemēram, influenceriem patiks, ja drošības jostas būs apdrukātas ar dārgu zīmolu nosaukumiem. Komiķis Maksims arī piebilda, ka ilgus gadus domājis, ka drošības jostas sprādze ir pudeļu attaisāmais, kas piesiets pie jostas, lai nepazūd.
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pētījums parāda būtiskas atšķirības starp to, kā pasažieri uzvedas auto priekšējā un kā aizmugurējā sēdeklī. Vairākums jeb 86% pasažieru lieto drošības jostu, sēžot automašīnas priekšā, bet aizmugurē tikai 43% pasažieru vienmēr piesprādzējas.
Pieci biežāk minētie iemesli, kāpēc pasažieri nesprādzējas: 53% gadījumu pasažieri nesprādzējas, jo jābrauc neliels attālums; 40% pasažieru aizbildinās, ka josta ir neērta, nepraktiska un to ir grūti uzlikt. 22% respondentu nesprādzējas tāpēc, ka pilnībā uzticas autovadītājam, savukārt 18% uzsver, ka šoferis viņiem nav atgādinājis, ka mašīnā ir jāpiesprādzējas.
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību nepieciešamībai lietot drošības jostas arī automašīnas aizmugurējā sēdeklī, Ceļu satiksmes drošības direkcija 6. septembrī atklāja sociālo kampaņu Vari priekšā. Vari arī aizmugurē. Kampaņas laikā pasažieriem un arī autovadītājiem tiks skaidrota drošības jostas lietošanas nepieciešamība arī auto aizmugurējā sēdeklī.