Pašlaik tabakas un nikotīna produktus Lietuvā var iegādāties no 18 gadu vecuma. Lai gan politiķi kopumā ir vienisprātis, ka ir jācīnās ar jauniešu atkarību un kaitīgajiem ieradumiem, Lietuvas parlamentārieši apšauba, vai kārtējie aizliegumi būs efektīvākais veids, kā šo mērķi sasniegt.
Vienprātības par šo priekšlikumu nav arī pašā Veselības lietu komitejā. Komitejas priekšsēdētāja Lina Šukite-Korsake uzskata, ka ar aizliegumiem vien smēķēšanas problēmu nevarēs atrisināt. Viņa uzsver, ka ir nepieciešams profilaktisks darbs un sabiedrības izglītošana par smēķēšanas kaitējumu.
"Mēs saprotam, ka 18 gadus veci jaunieši ir pilngadīgi, viņi var precēties un veidot ģimenes, līdz ar to ar aizliegumiem neko nepanāksim. Domāju, ka mums vajadzētu vairāk izglītot savus bērnus un mazbērnus, veikt profilaktisko darbu ar jauniešiem, skaidrot smēķēšanas nodarīto kaitējumu veselībai, runāt par to, cik mums ir mutes vai plaušu vēža slimnieku smēķēšanas dēļ," viņa norādīja aģentūrai ELTA.
Arī opozīcijā esošās Seima Liberālās kustības frakcijas deputāts Andrjus Bagdons apšauba aizliegumu politikas efektivitāti. "Pārsteidzoša ir vēlme Lietuvā turpināt aizliegumu politiku. Rodas iespaids, ka politiķi ir gatavi cilvēku vietā izlemt, ar ko nodarboties, kur strādāt un dzīvot, ko ēst pusdienās vai vakariņās. Mēs visi saprotam tabakas izstrādājumu nodarīto kaitējumu veselībai, taču pat necenšamies izvēlēties garāku un pareizāku ceļu – izglītot sabiedrību un jaunatni par smēķēšanas radītā kaitējuma sekām," norādīja A. Bagdons.
Seima Atkarību novēršanas komisijas deputāts no demokrātiskās savienības "Lietuvas vārdā" Toms Tomilins uzskata, ka tabakas tirdzniecības un lietošanas vecuma paaugstināšana līdz 21 gadam neatrisinās problēmas cēloņus – pēc viņa teiktā, bērni no 13 vai pat 10 gadu vecuma nelegāli lieto elektroniskās cigaretes, līdz ar to viņš rosina diskutēt par šīs kategorijas nikotīna produktu ierobežošanu un tālākiem aizliegumiem.
Seima Atkarību profilakses komisijas priekšsēdētājs Sauļus Čaplinsks apgalvo, ka atbalstāmas ir visas iedzīvotāju veselības uzlabošanai piedāvātās iniciatīvas – īpaši tās, kas saistītas ar atkarību izraisošo vielu pieejamības ierobežošanu. Tomēr, pēc deputāta domām, svarīgi ir tas, vai šīs iniciatīvas ir pietiekami apspriestas un gūs atbalstu, jo pretējā gadījumā tā būs politiska reklāmas kampaņa, kurā politiķis, kā viņš pats norāda, negrasās piedalīties.
"Iniciatīvas var palikt “uz galda”, ja tās netiek pietiekami apspriestas sabiedrībā un starp ieinteresētajām pusē. Viena lieta ir iniciēt priekšlikumu, cita lieta ir to nogādāt plenārsēžu zālē. Jautājums, vai tas izdosies, un, ja izdosies, bet nebūs vairākuma atbalsta, tā būs tikai tukša reklāmas kampaņa. Neredzu vajadzību piedalīties šādā kampaņā," uzsver S. Čaplinsks.
Ja Seims šo priekšlikumu apstiprinās, no 2029. gada Lietuvā tabaku un tabakas izstrādājumus pārdot, iegādāties, glabāt un lietot varēs tikai tie iedzīvotāji, kuri sasnieguši 21 gada vecumu. Tāpat rosināts noteikt aizliegumu smēķēt transportlīdzekļu salonos, ja tajos atrodas personas, kas jaunākas par 21 gadu. Šobrīd Lietuvā likumīgais vecums tabakas, tabakas izstrādājumu un elektronisko cigarešu iegādei un lietošanai ir 18 gadi.