Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus
Rīgā +14 °C
Smidzinošs lietus
Sestdiena, 28. septembris
Sergejs, Svetlana, Lana

Dienvidkoreja piecus gadus pēc skandāla atsāks cilmes šūnu pētījumus

Dienvidkoreja atsāks cilmes šūnu pētījumus piecus gadus pēc skandāla, kurš sabojāja valsts reputāciju šajā jomā, pirmdien paziņoja valsts prezidents Lī Mjungbaks.

"Valdība ir nolēmusi veicināt cilmes šūnu radīšanas nozari," sacīja Lī un piebilda, ka pētījumiem šajā jomā nākamgad tiks piešķirti apmēram 100 miljardi vonu (46,5 miljoni latu) no valsts līdzekļiem.

Lī atgādināja, ka Dienvidkoreja un ASV pirms 10 gadiem bija pasaules līderes cilmes šūnu pētījumu jomā.

"Diemžēl notika incidents, kurš nodarīja neizbēgamu postu visai cilmes šūnu pētnieku kopienai Korejā," sacīja Lī, atgādinot skandālu, kurā bija iesaistīts cilmes šūnu eksperts Hvangs Vūsuks.

Tiesa Dienvidkorejā 2009.gadā atzina Hvangu Vūsuku par vainīgu krāpšanā un piesprieda viņam nosacītu cietumsodu.

56 gadus vecais Hvangs kopš 2006.gada tika tiesāts par krāpšanu, valsts naudas līdzekļu izšķiešanu un bioētikas principu pārkāpšanu. Prokurori bija pieprasījuši viņam piespriest četru gadu cietumsodu.

Tiesa arī konstatēja, ka viņš izmantojis personiskām vajadzībām daļu pētījumiem paredzētās naudas.

Hvangs 2004.gadā paziņoja, ka radījis cilmes šūnas no cilvēka embrija, un 2005.gadā apgalvoja, ka radījis 11 cilmes šūnu līnijas konkrētiem pacientiem. Abus Hvanga rakstus publicēja ASV žurnāls "Science", un viņa pētījumi tika uzskatīti par lielu soli uz priekšu ceļā uz tādu slimību apkarošanu kā vēzis, diabēts un Alcheimera slimība.

2005. gadā zinātnieki Hvanga vadībā radīja pirmo suņa klonu.

Telekanāls MBC 2005.gada decembrī sāka izmeklēt Hvanga un viņa zinātnieku grupas darbību, atklājot, ka divas jaunākās zinātnieces Hvanga vadītajā zinātnieku grupā ziedojušas savas olšūnas, šādi pārkāpjot starptautiski pieņemtas pētījumu ētikas normas. Eksperti sāka izmeklēšanu pēc tam, kad daži bijušie Hvanga līdzstrādnieki informēja, ka galvenie viņu pētījuma atzinumi ir nepatiesi.

Seulas Nacionālās universitātes ekspertu komisija 2006.gada janvārī konstatēja, ka cilmes šūnas, kas minētas Hvanga 2005.gada rakstā, ir iegūtas no apaugļotas olšūnas, nevis no klonēta embrija. Arī cilmes šūnas, kas minētas 2004.gadā publicētajos viltotajos rezultātos, nav iegūtas no klonēta embrija.

2006.gada maijā Hvangam tika izvirzītas apsūdzības krāpšanā, valsts naudas līdzekļu izšķiešanā un ētikas principu pārkāpšanā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits