Šulcs uzsvēra, ka līdz ar balvas piešķiršanu EP atzīst Sotudehas un Panahi nopelnus un godina viņu neatlaidīgo cīņu par cilvēka cieņu, pamatbrīvībām un politiskajām pārmaiņām Irānā.
Neviens no abiem balvas saņēmējiem nevarēja to saņemt personīgi, jo viņiem aizliegts izbraukt no Irānas. Sotudeha pašlaik atrodas ieslodzījumā Teherānā un viņas veselības stāvoklis ir kritisks pēc septiņas nedēļas ilga badastreika, ko sieviete pārtrauca vien decembra sākumā, kad viņas meitai atļāva izbraukt no valsts. Savukārt Panahi piespriestais sešus gadus ilgais cietumsods vēl nav piemērots, bet arī viņam nav atļauts pamest valsti.
Runās, ko laureātu vārdā nolasīja viņu pārstāvji, balvas saņēmēji pateicās par simbolisku atbalstu viņu cīņai. "Man ir tikai viens sapnis - taisnīgums - un es ticu, ka reiz tas piepildīsies un manā valstī tiks iedibināta neatkarīga tiesu vara," saka Sotudeha. Arī Panahi uzskata, ka "vēsture diemžēl ir tikai dažu stāsts, un šie daži visu pārējo dzīves padara neizturamas, un to pamato ar nepamatotiem ieganstiem - dzimumu, valodu, reliģiju vai politisko viedokļu atšķirībām".
"Mēs EP pievienojamies mūsu balvas saņēmēju saucieniem pēc taisnības un brīvības, pēc cilvēktiesību un cilvēka brīvību ievērošanas Irānā. Mēs vēlamies godināt šos cilvēkus viņu cīņā par labāku Irānu," sacīja EP priekšsēdētājs, aicinot nekavējoties atbrīvot balvas laureāti Sotudehu.
Kā ziņots, prestižā Saharova balva šogad piešķirta irāņu cilvēktiesību aizstāvei Sotudehai, kā arī irāņu kinorežisoram Panahi. 2010.gada decembrī Irānas tiesa Panahi un viņa kolēģi Mohammadu Rasulofu notiesāja par vēršanos pret nacionālo drošību un par propagandu, kas vērsta pret Islāma Republiku. Abiem tiesa piesprieda sešu gadu cietumsodu, kā arī aizliegumu 20 gadus uzņemt kino. Vēlāk abi uz apelācijas prasības izskatīšanas laiku tika atbrīvoti pret galvojumu ar nosacījumu, ka režisori nedrīkst atstāt Irānu.
Uz Saharova balvu šogad pretendēja arī Krievijas pankgrupas "Pussy Riot" dalībnieces, kurām par "panku lūgšanas" akcijas sarīkošanu Maskavas pareizticīgo katedrālē piespriests cietumsods, kā arī apcietinātais Baltkrievijas cilvēktiesību aktīvists Aļess Beļackis. Pērn Saharova balva tika piešķirta pieciem Arābu pavasara aktīvistiem.
Padomju atomfiziķa un disidenta Andreja Saharova vārdā nosaukto balvu par domas brīvību EP piešķir kopš 1988.gada. Laureātiem balvu pasniedz kopā ar čeku 50 000 eiro (35 000 latu) vērtībā.