Izraēla gatava upurēt Golānu mieram ar Sīriju
Sīrijas prezidents Bašars el Asāds atzinis, ka saņēmis vēstījumu no Izraēlas ar priekšlikumu atdot Sīrijai stratēģiski svarīgo Golānas augstieņu teritoriju. Apmaiņā pret okupētās zemes atdošanu Izraēla pieprasa, lai Sīrija piekristu mieram un pārtrauktu atbalstīt Izraēlas ienaidniekus.
Izraēla okupēja Golānas augstienes 1967.gada kara laikā, un līdz šim atteikusies atdot šo teritoriju Sīrijai. Ebreju valsts uzskata, ka Golānas augstienēm ir militāri stratēģiska nozīme, turklāt no šīs teritorijas Izraēla var labāk kontrolēt reģiona ūdens resursus. Pēdējās sarunas starp Izraēlu un Sīriju izjuka 2000.gadā, jo abas puses nespēja vienoties par miera noteikumiem. Sīrija pieprasīja pilnīgu Izraēlas atkāpšanos no Golānas augstienēm, bet Izraēla gribēja saglabāt kontroli pār nelielu teritoriju gar Galilejas jūru. Tāpat nav skaidrs, ko iesākt ar 18 000 ebreju kolonistu, kas apmetušies uz dzīvi Golānas augstienēs. "Izraēlai bez Golānas augstienēm būtu grūti nosargāt savu eksistenci un aizsargāt Galilejas jūru un ūdens resursus," uzskata Izraēlas parlamenta deputāts Juvals Steinics. Izraēlas laikraksts Haaretz ar komentāru Nebaidieties no miera ar Sīriju mudina iesaistīties dialogā ar Damasku. "Cena mieram ar Sīriju ir zināma jau sen, un nav iemesla no tās baidīties. Ieguvumi drošībai, ko sniegtu miers, būtu lielāki nekā Golānas augstieņu stratēģiskā vērtība," raksta Haaretz.
Izraēlai un Sīrijai nav tiešu diplomātisko attiecību, tāpēc Izraēlas miera priekšlikums Sīrijai tika nodots ar Turcijas starpniecību. Sīrijas prezidents B.el Asāds paudis viedokli, ka miera līguma noslēgšanu varētu nodrošināt tikai ar ASV iesaistīšanos miera procesā. B.el Asāds uzskata, ka tagadējais ASV prezidents Džordžs V.Bušs nevēlas runāt ar Sīriju, taču viņa pēctecis varētu palīdzēt atjaunot miera sarunas. Izraēlas amatpersonas uzsver, ka Izraēla vēlas mieru un būtu gatava sarunām ar Sīriju. Izraēla pieprasa, lai Sīrijas valdība izbeigtu sadarbību ar Izraēlas ienaidniekiem: Irānas režīmu, Libānas grupējumu Hezbollah un palestīniešu grupējumu Hamas.
Kā pēc nesenās tikšanās ar Sīrijas amatpersonām paziņoja bijušais ASV prezidents Džimijs Kārters, aptuveni 85% nesaskaņu starp Izraēlu un Sīriju jau esot atrisinātas. Izraēla un Sīrija formāli gan joprojām atrodas kara stāvoklī. Izraēlas kara lidmašīnas pagājušogad bombardēja kādu vietu Sīrijā, kur iznīcināja bīstamu objektu. ASV izlūkdienests apgalvo, ka šajā objektā Sīrija ar Ziemeļkorejas palīdzību būvēja plutonija kodolreaktoru, lai iegūtu izejvielas, ko varētu izmantot atomieroču ražošanai.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.