Japānas vēlētāji nobalso par vecās elites nomaiņu
Japānas parlamenta vēlēšanās svētdien smagu sakāvi cietusi valdošā Liberāldemokrātiskā partija, kas bija pie varas vairāk nekā 50 gadu. Ekonomikas krīze un bezdarba pieaugums pielika punktu japāņu vēlētāju pacietībai, tādēļ viņi nolēma, ka pienācis laiks nomainīt veco politisko eliti un uzticēt valsts pārvaldi opozīcijai. Valdības vājumu izmantoja Demokrātiskā partija, kas mācījusies no ASV demokrātu politiķa Baraka Obamas un solīja vēlētājiem lielas pārmaiņas.
Varas monopola beigas
Saskaņā ar provizoriskajiem rezultātiem Demokrātiskā partija ieguvusi vairāk nekā 300 no 480 parlamenta deputātu vietām. Tas nozīmē, ka premjera amatu, visticamāk, ieņems demokrātu līderis Jukio Hatojama, bet liberāldemokrātiem nāksies palikt opozīcijā.
"Tauta ir ļoti dusmīga uz valdošo partiju, un mēs esam pateicīgi par tautas atbalstu. Mēs nebūsim augstprātīgi un uzklausīsim tautu," teica J.Hatojama. Japāņu pensionārs Tošihiro Nakamura aģentūrai AFP izskaidro vēlētāju noskaņojumu: "Manuprāt, mums nepieciešamas pārmaiņas. Pārāk ilgi viena partija dominējusi valsts politikā."
Liberāldemokrāti valdīja Japānā gandrīz nepārtraukti kopš 1955.gada, kad premjera amatu ieņēma J.Hatojamas vectēvs Ičiro Hatojama. Lai gan valdošā elite tika kritizēta par vienpartijas sistēmas veidošanu, liberāldemokrātiem izdevās veicināt Japānas atdzimšanu un kļūšanu par pasaules ekonomikas lielvaru. Taču ciešās saites starp politiķiem, birokrātiem un lielo biznesu ar laiku izraisīja stagnāciju, kas bremzēja Japānas ekonomikas attīstību. Pēdējos gados valsti skārusi nopietna krīze, bezdarbs šogad sasniedzis jaunu rekordu. Daudzi japāņi dzīvo neziņā par nākotni, ko pastiprina demogrāfiskās problēmas (Japānas sabiedrība strauji noveco, un nav skaidrs, kas nākotnē uzturēs pensionārus).
Lielās cerības
Šajos apstākļos vēlētāji nolēma, ka jādod iespēja opozīcijai, bet nav skaidrs, vai demokrātiem izdosies attaisnot vēlētāju uzticību. "Tas liecina par pēckara politiskās sistēmas beigām Japānā. Vienam laikmetam pienākušas beigas, un sācies cits, par kuru vēl ir daudz neskaidrību," aģentūrai Reuters stāsta analītiķis Džerijs Kērtiss. Pēc komentētāju domām, ar jauno valdību tiek saistītas lielas cerības, tādēļ neveiksmes gadījumā vilšanās būs ļoti liela. Ekonomikas eksperti raizējas, ka demokrātu iecerētie tēriņi palielinās valsts parādu, kas jau ir pārāk liels.
Atbildība par valsts izvešanu no krīzes gulsies uz 62 gadus vecā J.Hatojamas pleciem. Viņš cēlies no ievērojamas japāņu dzimtas (viens vectēvs bija Japānas premjers, otrs dibinājis slaveno riepu ražošanas uzņēmumu Bridgestone), tomēr līdz šim nav ieņēmis ietekmīgus amatus valdībā. Paredzams, ka J.Hatojama varētu veikt izmaiņas Japānas ārpolitikas kursā, pieprasot līdztiesīgākas attiecības ar stratēģisko partneri ASV. J.Hatojama vēlas palielināt Japānas ietekmi Āzijā un uzlabot attiecības ar Ķīnu, kas jau drīzumā varētu apsteigt Japānu un kļūt par otro lielāko ekonomiku pasaulē.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.