Starptautiska cilvēktiesību organizācija ziņo, ka R.Mugabes uzvara ir negodīga un gūta vardarbības un iebiedēšanas ceļā. Režīmam draudzīgās valstis apgalvo, ka vēlēšanas bijušas brīvas un miermīlīgas, bet starptautiskā sabiedrība atsakās atzīt to iznākumu. Pazīstamais arhibīskaps Desmonds Tutu aicināja starptautisko sabiedrību iejaukties Zimbabves notikumos, ja nepieciešams — arī ar spēka palīdzību, vēsta BBC.
Piekauj nebalsojušos
Cilvēktiesību organizācija Human Right Watch apgalvo, ka tās rīcībā ir dokumentētas liecības par vairākiem iebiedēšanas un vardarbības incidentiem valsts galvaspilsētā Hararē, ko veikuši R.Mugabes atbalstītāji pirms vēlēšanām, to laikā un pēc tām. Tie esot bijuši uzbrukumi ar nolūku atriebties tiem, kas nedevās balsot par pašreizējo valsts prezidentu. Aculiecinieki stāstījuši, ka R.Mugabes atbalstītāji devušies no mājas uz māju un pieprasījuši cilvēkiem rādīt savu roku pirkstus, lai pierādītu, ka uz tiem ir neizdzēšamas tintes pēdas, kas apliecina, ka attiecīgā persona ir piedalījusies vēlēšanās. Tie, kuru pirksti nebija notriepti ar tinti, tika aizvesti un piekauti.
"Rezultāti rāda, ka mēs uzvaram pārliecinoši, esam guvuši uzvaras visos 26 Harares vēlēšanu apgabalos, kur martā guvām tikai vienu panākumu. Tā ir tendence," uzrunā valsts televīzijai sacīja R.Mugabe. Angolas mediji informēja, ka vēlētāju aktivitāte bijusi zemāka nekā vēlēšanu pirmajā kārtā, tomēr netika ziņots par vardarbību un citiem incidentiem. Arī Āfrikas Savienības un Dienvidāfrikas Attīstības kopienas novērotāji sacīja, ka vēlēšanas bijušas mierīgas.
Blēdīgās vēlēšanas
Tomēr Āfrikas un citu valstu līderi nosodījuši vēlēšanas un nodēvējuši tās par blēdīgām. Panāfrikas Parlamenta novērotāju misijas vadītājs Marviks Khumalo sacīja, ka politiksā tolerance Zimbabvē ir sasniegusi "zemāko līmeni tās vēsturē". "Vēlēšanu vide bija saspīlēta, naidīga un svārstīga. Tajās bija novērojama iebiedēšana, vardarbība, cilvēku pārvietošana un nevainīgu ļaužu nāve." Viņš sacīja, ka daudzi cilvēki devušies balsot, jo baidījušies no iespējamās vardarbības pret sevi. ASV prezidents Džordžs V.Bušs paziņojis, ka pieprasīs ANO veikt stingrus pasākumus pret Zimbabvi, piemērojot ieroču embargo un ceļošanas ierobežojumus režīma līderiem.
Arhibīskaps D.Tutu sacīja, ka Āfrikas Savienībai jāspēlē vadošā loma, lai pierunātu R.Mugabi runāt ar opozīciju. "Āfrikas Savienībai ir jāpasaka, ka tā neatzīst šīs vēlēšanas. Tas būtu ļoti spēcīgs signāls," viņš sacīja. "Ļoti labs arguments būtu starptautisko spēku iesaistīšana, lai atjaunotu mieru." Viņam pievienojās arī Kenijas premjers Raila Odinga, aicinot Zimbabvē ievest starptautisko karaspēku.