Bija pelnījuši vairāk
Starptautiskie novērotāji uzskata, ka šajās vēlēšanās visiem dalībniekiem nav bijušas vienādas starta pozīcijas. To esot noteikusi administratīvo resursu novirzīšana atsevišķu politisko spēku popularizēšanai, necaurredzamība partiju finansēs un nevienlīdzīgs dažādu politisko piedāvājumu atspoguļojums medijos. «Ņemot vērā varas ļaunprātīgu izmantošanu un pārmērīgo naudas lomu šajās vēlēšanās, demokrātiskais process Ukrainā ir pavirzījies atpakaļ,» paziņoja Zviedrijas parlamenta deputāte Valburga Habsburga-Duglasa, kura vadīja Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Parlamentārās asamblejas novērotāju delegāciju.
Viņa arī neatturējās atgādināt, ka divi opozīcijas līderi - bijusī premjerministre Jūlija Timošenko un bijušais iekšlietu ministrs Jurijs Lucenko - atrodas ieslodzījumā. «Nav normāli, ka ir jāapmeklē cietums, lai uzzinātu vadošu politiķu viedokli,» uzskata V. Habsburga-Duglasa.
Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas novērotāju misijas vadītājs Andreass Gross sacīja, ka «ukraiņiem vajadzēja iegūt vairāk no šīm vēlēšanām». «Procesa oligarhizācija nozīmē, ka pilsoņi zaudēja īpašumtiesības pār vēlēšanām un ticību tām. Par nelaimi, Ukrainas sabiedrības milzīgais demokrātijas potenciāls netika realizēts,» teikts A. Grosa paziņojumā.
Šī kritika spēcīgi kontrastē ar starptautisko novērotāju secinājumiem pēc 2010. gada Ukrainas prezidenta vēlēšanām, kuras tika novērtētas kā atklātas, objektīvas un «iespaidīga demokrātijas izpausme».
Opozīcija apvienos spēkus
Provizoriskie rezultāti no vēlēšanu apgabaliem, kur sacentās partiju saraksti, liecina, ka RP ir ieguvusi 34% balsu, vēstaNEWS.ru. Tai seko opozīcijas spēku apvienība Tēvzeme ar 22% un RP sabiedrotā Komunistiskā partija ar 14% balsu. Par boksa smagsvara čempiona Vitālija Kļičko partiju UDAR nobalsojuši 13% vēlētāju, bet par vēlēšanu lielāko pārsteigumu uzskatāma nacionālistu partija Brīvība, kas pietiekami pārliecinoši pārvarēja 5% barjeru, iegūstot 8% balsu.
RP pārstāvji prognozē, ka politiskā spēka un tam lojālie neatkarīgie kandidāti varētu uzvarēt divās trešdaļās vienmandāta vēlēšanu apgabalu, kur noskaidro pusi no 450 Augstākās radas deputātiem.
Eiropeiski noskaņotā UDAR un Brīvība ir paziņojušas, ka parlamentā veidos ciešu sadarbību ar Tēvzemi, bet nekādā gadījumā nesadarbosies ar RP vai «tās satelītu - komunistiem».