Pārtikas trūkums
Starptautisko organizāciju aprēķini liecina, ka no pārtikas trūkuma jau cieš vairāk nekā 850 miljonu pasaules iedzīvotāju. Pārtikas sadārdzināšanās visvairāk skārusi nabadzīgo valstu iedzīvotājus, kas lielāko daļu ienākumu iztērē pārtikas piegādei. Piemēram, Bangladešā par pārtiku tiek iztērēti vidēji 65% ģimenes ienākumu, savukārt ASV un Vācijā šis skaitlis ir tikai ap 10%, informē Reuters. "Tagadējā pārtikas krīze ir smags cilvēktiesību pārkāpums un varētu izraisīt globālu katastrofu, jo pasaules nabadzīgākās valstis, it sevišķi tās, kas piespiedu kārtā kļuvušas atkarīgas no pārtikas importa, vairs nevar pabarot savus iedzīvotājus," vēsta labdarības organizācija ActionAid. Pārtikas sadārdzināšanās tiek skaidrota ar pasaules iedzīvotāju skaita pieaugumu, lielāku gaļas un piena produktu patēriņu Ķīnā un Indijā, sliktiem laika apstākļiem, kā arī zemes atvēlēšanu biodegvielas kultūru audzēšanai.
Pieprasa reformas
Pēdējā laikā pārtikas cenu kāpumu izjūt arī bagāto valstu iedzīvotāji. Pirmdien publicētais Eurostat pārskats liecina, ka pārtikas cenas Eiropas Savienībā palielinās divreiz straujāk par kopējo inflācijas līmeni. Latvijā pārtikas cenu kāpums bijis viens no straujākajiem ES valstu vidū, jo gadā tas sasniedzis 21,7%. Vēl straujāk pārtikas cenas augušas tikai Bulgārijā (25,4%).
Trūcīgās valstis pieprasa, lai ASV un Eiropas Savienība reformētu lauksaimniecības subsīdiju sistēmu, kas izkropļo pasaules pārtikas tirgu. "Svarīgi, lai mēs sāktu veidot stratēģiju pārtikas ražošanas uzlabošanai, pirmkārt, atceļot bagāto valstu lauksaimniecības subsīdijas. Šo subsīdiju dēļ nabadzīgo valstu zemniekiem nav gandrīz nekādu iespēju eksportēt pārtiku uz Eiropu," secina Brazīlijas prezidents Luišs Inasio Lula da Silva.
Paredzams, ka Romas sanāksmē tiks runāts arī par biodegvielas ražošanu. Saskaņā ar ekspertu aprēķiniem līdz pat 30% cenu kāpuma izraisīja lauksaimniecības zemes atvēlēšana biodegvielas kultūru ražošanai, nevis pārtikas audzēšanai. Romas sanāksmes diskusijas gan varētu aptumšot tas, ka sanāksmē piedalīsies Rietumos asi kritizētais Irānas prezidents Mahmūds Ahmadinedžāds un Zimbabves vadonis Roberts Mugabe.