Tikmēr komunistiskā Ziemeļkoreja, kurai tas bija jau trešais šāda veida kodolizmēģinājums, neslēpa lepnumu par pavirzīšanos tuvāk reāli izmantojamu kodolieroču iegūšanai un draudēja spert nopietnus soļus, lai aizsargātos pret ASV naidīgo politiku.
Divreiz spēcīgāks
Starptautiskajos medijos pirmās ziņas par iespējamo kodolizmēģinājumu parādījās pēc tam, kad otrdien no rīta vairāku valstu ģeoloģiskie dienesti bija konstatējuši spēcīgus pazemes grūdienus, kuru epicentrs atradās Ziemeļkorejas ziemeļaustrumos aptuveni kilometra dziļumā.
ASV Ģeoloģiskais dienests paziņoja, ka pazemes grūdienu spēks sasniedzis 5,1 magnitūdu, bet Vīnē bāzētā Vispārējā kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācija (CTBTO) informēja par 4,9 magnitūdām, raksta Reuters.
CTBTO arī konstatējusi, ka sprādziens bijis divreiz spēcīgāks par 2009. gadā notikušo Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu, kas izraisīja 4,5 magnitūdas stiprus pazemes grūdienus, un līdz ar to krietni spēcīgāks par 2006. gadā veikto pazemes atomsprādzienu, kas izraisīja 4,1 magnitūdu stipru zemestrīci.
Pēc dažām stundām arī Phenjana apstiprināja, ka ir veikusi izmēģinājumu, kas noticis kodolieroču izmēģinājumu poligonā, kurā jau vairākus mēnešus bija novērota pastiprināta aktivitāte. Komunistiskajai partijai pakļautā ziņu aģentūra KCNA paziņoja, ka šoreiz izmēģinājums veikts ar mazāku un vieglāku kodolierīci nekā iepriekšējās reizēs.
Eksperti domā, ka ar jaunāko izmēģinājumu Ziemeļkoreja vēlējās apliecināt ienaidniekiem, ka tā ir pietuvojusies savam mērķim - radīt kodolgalviņu, ko ir iespējams uzstādīt ballistiskajai raķetei.
Tajā pašā laikā viņi uzskata, ka Phenjanai būs nepieciešami vēl ļoti daudzi gadi, lai tā ar saviem kodolieročiem patiešām varētu apdraudēt, piemēram, Savienotās Valstis. «Visticamāk, viņi atrodas tālu no tā, lai varētu palaist starpkontinentālo raķeti, kas būtu spējīga nogādāt kodolgalviņu līdz ASV. Joprojām ir pietiekami daudz laika, lai apturētu un mainītu pašreizējās tendences, pirms Ziemeļkorejas kodoltehnoloģijas kļūst attīstītākas,» uzskata pētnieks Derils Kimbols no organizācijas Arms Control Association.
Ķīna dusmojas
Ziemeļkorejas kodolizmēģinājumu nosodīja ne tikai ASV, Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, Japāna, Dienvidkoreja un NATO, bet arī Krievija un Phenjanas tuvākais sabiedrotais Ķīna.
...
(Visu rakstu lasiet 13.februāra laikrakstā Diena)